Antoni Gaudí a jeho stavby v Barceloně: 9 architektonických skvostů, které musíte znát!

Barcelonu nejvíce ovlivnily a zároveň celosvětově proslavily dvě události – pořádání olympijských her v roce 1992 a sto let před tím působení architekta Antoni Gaudího. Jeho originální styl pracující s řadou uměleckých inspirací, kombinující krásu a hravost přírody se strohostí a přesností geometrie a navrch vytvářející vlastní originální kreace Barcelonu doslova proměnil a vtiskl jí její neopakovatelné kouzlo.

Inspirujte se mým přehledem těch nejlepších Gaudiho staveb, které najdete v Barceloně a jejím okolí.

9 nejslavnějších staveb, pod kterými je Gaudi podepsán

 1. Gaudiho pavilony
 2. Casa Vicens
 3. Palác Güell
 4. Kolonie Güell
 5. Torre Bellesguard
 6. Casa Batlló
 7. Casa Milà
 8. Park Güell
 9. Chrám Sagrada Família

1. Gaudiho pavilony Finca Güell

Komplex Pavellons de la Finca Güell (Güellovy pavilony nebo též Gaudiho pavilony) postavil původně jako letní sídlo pro průmyslníka Eusebi Güella Gaudího učitel Joan Martorell. Ten si Gaudího přizval na pomoc s jeho dokončením, díky čemuž začínající architekt získal první skutečnou příležitost prokázat svůj um a genialitu. Vrhnul se do práce a v letech 1883 až 1887 postavil stáje, jízdárnu, vyhlídkovou terasu, velkolepé schodiště, oplocení, vrátnice včetně bran a částečně také zahradu s dvojicí fontán.

Pavilony GuellKomplex Finca Güell, pod kterým je podepsán geniální Gaudí

Právě kovaná mříž severní vstupní brány v podobě draka Ládóna hlídajícího v zahradě Hesperidek strom se zlatými jablky, kterou stvořil umělecký kovář Joan Oñós, celou stavbu nejvíce proslavila.

Kvůli přestavbě areálu na Královský palác Pedralbes roku 1919 se však většina Gaudího práce nedochovala – naštěstí s výjimkou stáje, jízdárny, oplocení a „Dračí brány“, jejíž krásu můžete obdivovat dodnes.

Brána do Güellových pavilonů
Detail draka na vstupní bráně do Güellových pavilonů

Kde pavilony najdete?
Güellovy pavilony dnes tvoří součást památkově chráněného areálu Katalánské univerzity a najdete je na adrese Avinguda de Pedralbes 7 (mapa).

Jak se sem dostat?
Vystupte na stanici metra Palau Reial (linka L3) či tramvaje Palau Reial (linky T1, T2 a T3) a poté jděte pěšky asi 10 minut. Přímo k pavilonům jezdí také autobus (zastávky Palau Reial a Av Pedralbes - Pg Manuel Girona).

Navštivte Gaudího památku se slevou!

Barcelona Card ModernistaMůj tip: Rádi byste navštívili stavby z tohoto seznamu a ušetřili na vstupech a měli zdarma hromadnou dopravu? Potom by se vám mohla líbit turistická karta Barcelona Card Modernista, která v sobě má vstup na 10 architektonických skvostů a také neomezený počet jízd místním metrem, autobusy nebo vlaky.

Zobrazit detail karty >>>

2. Casa Vicens

„Červený dům“ s fasádou připomínající šachovnici navrhl Gaudí pro obchodníka s keramikou Manuela Vicense jako jednu ze svých prvních zakázek. Dům byl postaven v letech 1883 až 1889.

Gaudího Dům Casa Vicens v Barceloně
Fasáda Casa Vicens je vážně fotogenická!

Dnes je budova Casa Vicens významná pro svou neokatalánskou architekturu, která kombinuje prvky katalánského modernismu s orientálními a maurskými vlivy. Fasáda budovy je bohatě zdobena keramickými prvky a barevnými mozaikami.

Casa Vicens od GaudíhoBarevná Casa Vicens vás svoji fasádou rozhodně zaujme

V roce 2005 byla Casa Vicens prohlášena za památku UNESCO a v roce 2017 byla otevřena pro veřejnost jako muzeum. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout různé expozice, které ukazují historii budovy a také Gaudího práci jako architekta a designéra.

Více o Casa Vicens v samostatném článku

Kde najdete Casa Vicens?
Casa Vicens spatříte v ulici Carrer de les Carolines v barcelonské čtvrti Gràcia (mapa).

Jak se sem dostat?
Dojeďte metrem linky L3 na stanici Fontana nebo Lesseps a poté pěšky. 

Otevírací doba
Listopad – březen: Pondělí: 10:00 – 15:00; Úterý – neděle: 10:00 – 19:00
Duben – říjen: každý den 10:00 – 20:00
31. prosince otevřeno: 10:00 – 17:00
Zavřeno 25. prosince a 6. ledna

Vstupné
Běžný vstup: €18, dospělí nad 65 let, studenti 12-25 let: €16, děti do 11 let: zdarma

Více informací

3. Palác Güell

První Gaudího zásadní stavbou bylo nové bydlení pro Eusebi Güella – palác, který navazoval na původní sídlo a významně ho rozšiřoval. Stavět se začalo v roce 1886 po průtazích spojených s odmítáním projektu městským architektem. Roku 1888 se Güellova famílie do paláce stěhovala a ještě další dva roky probíhaly dokončovací práce.

Palác Guell při pohledu z ulice
Pohled na palác Güell z ulice Carrer Nou de la Rambla

V roce 1910 rodina znovu měnila adresu, tentokráte do nového domu v parku Güell.

Palác Güell, to je hotová umělecká expozice. Přestože se tady Gaudí ještě tak trochu učil a v praxi zkoušel použití některých svých typických prvků (jako parabolické oblouky či sochařsky zdobené komíny), krásou, funkčností a rozmanitostí vás budova naprosto uchvátí. Stačí pohlédnout na vstupní portály s ozdobnými mřížemi, spirálovou rampu pro nájezd kočárů, oltář, varhany nebo důmyslný větrací a osvětlovací systém. Co detail, to mistrovský kousek – na výzdobě interiérů se ostatně podílela také řada význačných umělců.

Palác Güell od Gaudiho
Palác Güell se zajímavou "houbovou" střechou najdete kousek od známé ulice La Rambla

Co spousta  lidí neví je to, že Palác Güell plnil v roce 1888 funkci jednoho z výstavních pavilonů barcelonské světové výstavy. A to i přesto, že v té době byl už obýván továrníkem Güellem a jeho rodinou.

Interér paláce Güell.Palác Güell má bohaté interiéry, které stojí za vidění

Kde to je
Palác Güell stojí v ulici Carrer Nou de la Rambla, doslova jenom pár kroků z bulváru La Rambla.

Jak se sem dostat
Vystupte na stanici metra Liceu (linka L3), vydejte se směrem k moři, až po pravé straně narazíte na ulici Carrer Nou de la Rambla.

Otevírací doba
Duben až září: 10–20 h (kromě pondělků mimo prázdniny)
Říjen až březen: 10–17.30 h (kromě posledního týdnu v lednu, pondělků, 25. 12., 26. 12., 1. 1. a 6. 1.)

Ceny vstupného
Standard: 12 € (základní cena), 5 € (děti od 10 do 17 let), 0 € (děti do 9 let, handicapovaní)
Zdarma: první neděle v měsíci, nutná rezervace online

Web

4. Kolonie Güell

Málo známou Gaudiho stavbou je kolonie Güell, známá také někdy jako Gaudího kolonie Güell (Colònia Güell). Tu věhlasný architekt vytvořil opět pro svého mecenáše, továrníka Eusebi Güella. Ten měl totiž ve vesnici Santa Coloma de Cervelló svoji textilku a aby předešel sociálním nepokojům, rozhodl se kolem ní vybudovat pro své zaměstnance moderní infrastrukturu, obchody, školu nebo třeba nemocnici. 

Kolonie Guell kousek od Barcelony
Vstup do krypty v kolonii Güell

Hlavním Gaudího projektem v rámci kolonie byl kostel, který se ale kvůli smrti továrníka Güella nepodařilo dokončit. Jeho mementem – a nejslavnější stavbou celé kolonie – zůstala Gaudího krypta. Ta měla sloužit pro obyvatele kolonie a i když nebyla nikdy dokončena, je z ní více než patrný architektův snový rukopis: použítí zakřivených ploch, šikmých sloupů, organických tvarů a jiných unikátních a nikde jinde nevídaných forem.

Krypta v kolonii Guell
Hlavní krypta v kolonii Güell

V kryptě můžete na některých místech (viz třeba okenní oblouky zvenku) zahlédnout použití techniky trencadís, tedy aplikace barevných mozaik na plochy s cílem vytvořit vizuálně zajímavou a atraktivní povrchovou úpravu.

Kolonie Güell je dnes otevřena veřejnosti jako turistická atrakce a její krypta je jedním z hlavních příkladů modernistické architektury v Barceloně. Máte-li rádi Gaudího, určitě se vám jtohle dílo bude líbit. Dokazuje totiž, jak velcí vizionáři byli Gaudí a jeho mecenáš Güell. Jen škoda, že se z kolonie nedochovalo více. 

Letecký pohled na zbytky kolonie
Letecký pohled na dochované zbytky kolonie Güell

Kde to je
Za návštěvou Colònia Güell se vypravte do Santa Coloma de Cervelló ve správním okrsku Baix Llobregat západně od Barcelony (mapa).

Jak se sem dostat
Doslova jenom pár kroků od Colònia Güell se nachází stejnojmenná vlaková zastávka.

Otevírací doba
Otevřeno celoročně, pracovní dny 10:00–17:00, soboty, neděle a svátky 10:00–15:00

Ceny vstupného
€10,00 (základní cena), €7,5 snížený vstup (senioři nad 65 let, studenti)

Web

5. Torre Bellesguard

Další Gaudího památka, kterou v Barceloně musíte vidět, je zámeček Torre Bellesguard (též Torre Figueres či Casa Figueres, česky „Krásná vyhlídka“) ve čtvrti Sarrià-Sant Gervasise. Při jeho návrhu se Gaudí inspiroval hradem, který se zde rozpadal od středověku. Gaudího zdlouhavé hledání vlastního uměleckého stylu vedlo k průtahům při výstavbě, překračování finančního rozpočtu a nakonec i k jeho odchodu z rozpracovaného díla v roce 1909.

Torre Bellesguard v BarceloněGaudiho "středověký hrad" anebo Torre Bellesguard

V modernistickém interiéru uvidíte Gaudího typické keramické mozaiky a užití přírodních prvků, množství oken (zvenku evokujících dračí oči), často s vitrážemi, krásné lustry nebo zdobená zábradlí. Vlastní rohovou věž „Torre Bellesguard“ zakončuje katalánská vlajka v podobě křížové kytky s červeno-žlutou mozaikou.

Schody v Torre BellesguardBohatě zdobené schodiště nabízí spoustu detailů, ostatně jako celá stavba

Od roku 2013 se do domu včetně přilehlých zahrad může podívat široká veřejnost. Díky jeho neogotické podobě tady na vás dýchne středověká atmosféra.

Interier Torre Bellesguard
Interier Torre Bellesguard

Kde to je
Torre Bellesguard se vypíná v prostoru u ulice Carrer de Bellesguard na svahu hory Collserola (Turó de Mont, 440 m) nad Barcelonou (mapa).

Jak se sem dostat
Dorazit můžete nejlépe autobusem: zastávka Bellesguard (linka 196) či zastávka Tibidabo (linky V13 a V15).

Otevírací doba
Celoročně, denně kromě pondělí od 10 do 15 h

Ceny vstupného
9 € (základní cena), 7,2 € (senioři od 65 let a studenti do 18 let), 0 € (děti do 8 let, handicapovaní)

Web

6. Casa Batlló

Strašidelný palác, nebo sídlo mimozemšťanů? Kdepak, secesní budova Casa Batlló je jenom další z řady podivuhodných kreací Antoni Gaudího. Tentokráte se jedná o rekonstrukci původní stavby z roku 1877, kterou katalánský génius provedl na objednávku průmyslníka Josepa Batlló i Casanovase o 30 let později.

Dům draka, anebo Casa Batlló
Dům draka, anebo Casa Batlló

Zajímavost: Ať se na Casa Batlló podíváte z jakékoliv strany a jakéhokoliv úhlu, nikdy nebude působit stejně – Gaudího hravost se prostě nezapře.

Více informací o Casa Batlló v samostatném článku

Pohled z ulice
Pohled na casa Batlló z hlavní ulice

Kde to je
Casa Batlló uchvacuje kolemjdoucí na nákupní třídě Passeig de Gràcia, zhruba 700 m od náměstí Plaça de Catalunya.

Jak se sem dostat
Vstupy do přestupní stanice metra Passeig de Gràcia (fialová linka L2, zelená L3 a modrá L5) jsou všude kolem.

Otevírací doba
Celoročně, denně od 9 do 20 h

Ceny vstupného
35 € (základní cena, záleží, jaký typ prohlídky si vyberete, nákup on-line)

Web

7. Casa Milà

Výstavba budovy Casa Milà (zvané taktéž La Pedrera, česky tedy „kamenolom“) pro milionáře jménem Pere Milà i Camps začala v roce 1906. Neskutečně rozmanitá, rozevlátá až rozjívená architektura budovy s takřka nekonečným množstvím uměleckých „parádiček“, které polykaly další a další finance, podněcovala neustálé spory mezi Gaudím a Milovou manželkou Rosarií Segimon i Artells. Kvůli tomu nakonec došlo roku 1910 k ukončení smlouvy a Gaudího odchodu.

Gaudiho Casa Mila v BarceloněPohled na Casa Milà od jejího vstupu

Rozpracované dílo se svého dokončení dočkalo až na přelomu 80. a 90. let 20. století. Díky tomu dnes můžete v Casa Milà v rámci prohlídky navštívit dvojici bytů s originálním nábytkem a členitou terasu na střeše. Nechybí muzeum s modely Gaudího tvorby, kavárna a prostory k pořádání kulturních akcí.

Střecha Casa MilaZdobené komíny na střeše Gaudiho Casa Milà

Více informací o Casa Milà v samostatném článku

Kde to je
Casa Milà stojí na rohu bulváru Paseig de Gracia a ulice Carrer de Provença poblíž třídy Avinguda Diagonal.

Jak se sem dostat
Metrem jeďte na stanici Diagonal (zelená linka L3 a modrá L5), ze které je to k budově jenom pár kroků. Využít můžete také autobus (linky 6, 7, 22, 24, 33, 34, H8, H10, V15, V17).

Otevírací doba
Celoročně, pátek až sobota od 9 h (zavírací čas závisí na ročním období)

Ceny vstupného
25 € (základní cena, nákup on-line), 19 € (senioři nad 65 let), 12,5 € (senioři a děti od 7 do 12 let), 0 € (děti do 6 let)

Web

8. Park Güell

Mělo to být grandiózní zahradní město, jenže z plánované šedesátky vil našly svého kupce pouhé dvě – byli jimi samotní stavitelé parku Güell a Gaudí. Oba v nich bydleli až do své smrti (1918, resp. 1926) a tím by se příběh ambiciózního projektu mohl neslavně uzavřít. Areál naštěstí poté odkoupilo město Barcelona, jako městský park Güell ho zpřístupnilo široké veřejnosti a v jedné z vil zřídilo Gaudího muzeum.

Vstupní brána do parku Güell
Park Güell je jednou z nejnavštěvovanějších barcelonských památek

Rozlehlý park na svazích kopce Turó del Carmel tak mohou obdivovat i turisté.

Na ploše téměř 18 hektarů doslova přetéká svéráznými stavebními doplňky, prýští projevy Gaudího pověstné hravosti a udivuje propracovanými detaily. Jako vždy se inspirují především přírodou – tu se jakoby valí proudy lávy, jinde se tvary shlukují do napodobenin stromů a nechybí ani Gaudího milované mozaiky.

Park Guell

Dominantu parku Güell tvoří ohromná terasa s podivuhodně zdobeným zábradlím, pod níž se ukrývá Síň sta sloupů, evokující krápníkovou jeskyni. Dostanete se k ní po schodišti přímo od hlavního vstupu do areálu. Entrée do přírodního království fantazie hlídají dvě „perníkové chaloupky“, opět stavby tolik charakteristické pro Gaudího tvorbu.

Více informací o parku Güell v samostatném článku

Kde to je
Park Güell se rozkládá na ploše zhruba 20 hektarů u ulice Carrer d´Olot poblíž bulváru Travessera de Dalt.

Jak se sem dostat
Přímo k parku jezdí autobus městské hromadné dopravy (linka 116, zastávka Park Güell). Nejbližší stanice metra (Lesseps a Vallcarca) jsou na zelené lince L3.

Otevírací doba
Leden 9.30–17.30 h
Únor: 9.30–17.30 h, 9.30–18 h (víkendy)
Březen: 9.30–18 h
Duben až červen: 9.30–19.30 h
Červenec a srpen: 9–19.30 h
Září a říjen: 9.30–19.30 h
Listopad a prosinec 9.30–17.30 h

Ceny vstupného
10 € (základní cena), 7 € (senioři a děti od 7 do 12 let), 0 € (děti do 6 let, handicapovaní)

Web

9. Chrám Sagrada Família

Chrám Sagrada Família (česky Chrám smíření, zasvěcený Svaté rodině), to je bezpochyby Gaudího nejvýznamnější i nejslavnější dílo. Všechno to přitom začalo docela nenápadně – řád Sv. Josefa měl v plánu jednoduchý, „obyčejný“ kostel, jenže hluboce věřící Gaudí se pustil do realizace vskutku „boží“ stavby.

Chrám Sagrada Famlia v Barceloně
To je on, Chrám Sagrada Famlia v Barceloně

Za cíl si určil stvořit katedrálu, která by svou krásou a monumentalitou vybízela k návratu k hodnotám římskokatolické církve. I proto se vždy stavěla pouze z darů, a proto doslova přetéká křesťanskou symbolikou. Svědčí o tom trojice velkolepých fasád Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání. A osmnáctka věží například představuje 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a – samozřejmě ta nejvyšší, která má dosáhnout výšky 170 metrů – Ježíše Krista.

Sagrada Família se staví od roku 1882 dodnes.

Interiér Sagrada FamiliaInteriér chrámu Sagrada Familia je dechberoucí

Po smrti Gaudího (1926) sice ruch na staveništi na pár let utichl (1935 až 1952), neboť se zdálo velice složité pokračovat ve stavbě v původním duchu. Nakonec se však způsob realizace i prostředky na ni našly a tak mohlo 7. listopadu 2010 dojít ke slavnostnímu okamžiku: v souvislosti se zastřešením svatostánku ho vysvětil papež Benedikt XVI.

A pokud vše klapne, stavba katedrály se završí při stém výročí úmrtí Antonia Gaudího, tedy v roce 2026.

Gaudí se sice dokončení stavby nedožil, nicméně kdyby byl mezi námi, nejspíše by svůj chám nakonec zvenku "vybarvil" tak jako své jiné stavby, které jsou svou barevností proslulé... 

Více informací o Sagrada Familia v samostatném článku

Kde to je
Sagrada Família se nachází mezi Plaça de Gaudí a Plaça de la Sagrada Família a mezi ulicemi Carrer de Mallorca, Carrer de Sardenya, carrer de la Marina a Carrer de Provença.

Jak se sem dostat
Vystupte na stanici metra Sagrada Família (linky L2 a L5).

Otevírací doba
Listopad až únor: 9–18 h (kromě neděle), 10.30–18 h (neděle)
Březen a říjen: 9–19 h (kromě neděle), 10.30–19 h (neděle)
Duben až září: 9–20 h (kromě neděle), 10.30–20 h (neděle)

Ceny vstupného
Bez věží: 26 € (základní cena), 24 € (studenti a do 30 let věku), 21 € (senioři), 0 € (děti do 11 let, handicapovaní)
S věžemi: 36 € (základní cena), 34 € (studenti a do 30 let věku), 28 € (senioři), 10 € (handicapovaní), 0 € (děti do 11 let)

Web

Navštivte Gaudího památku se slevou!

Barcelona Card ModernistaMůj tip: Rádi byste navštívili stavby z tohoto seznamu a ušetřili na vstupech a měli zdarma hromadnou dopravu? Potom by se vám mohla líbit turistická karta Barcelona Card Modernista, která v sobě má vstup na 10 architektonických skvostů a také neomezený počet jízd místním metrem, autobusy nebo vlaky.

Zobrazit detail karty >>>

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články