Eurovíkend v Barceloně: Jak na nezapomenutelný prodloužený víkend v kouzelném španělském městě (2023)?
Vítejte v kouzelném světě Barcelony – ideální destinaci pro váš nezapomenutelný eurovíkend! Pokud plánujete strávit krátkou, avšak intenzivní prodloužený víkend plný dobrodružství a kultury, Barcelona je pro vás to pravé místo.
Vzhledem k tomu, že Barcelonu znám téměř jako svoje boty, rozhodl jsem se vám sepsat moje tipy pro ten nejlepší prodloužený víkend (neboli eurovíkend) ve městě.
Barcelonská chlouba – chrám Sagrada Familia
Rád vám představím všechna lákadla tohoto španělského přístavního města: od impozantních architektonických skvostů Gaudího, přes živé uličky plné historie, slunné pláže až po lahodné katalánské pokrmy. Barcelona má podle mě vše, co potřebujete!
Připojte se ke mně a zjistíte, proč si myslím, že je Barcelona pro vaši nadcházející dovolenou tou pravou volbou a to i když máte na prozkoumávání města jen pár dní!
Obsah článku:
- Na jaký eurovíkend je Barcelona nejlepší?
- Co vědět před cestou do Barcelony?
- Nejlepší doba na návštěvu Barcelony?
- Top 7 památek v Barceloně + tipy
- Nejlepší restaurace, bary a kavárny v Barceloně + tipy
- Nakupování v Barceloně
- Jak se po Barceloně pohybovat?
- Pozor na zloděje!
- Tipy na další články a zdroje
Na jaký eurovíkend se do Barcelony vydat?
Vzhledem k tomu, že tenhle web provozuju víc jak 10 let a psal jsem si se stovkami lidí, kteří do Barcelony směřují, vypozoroval jsem 6 nejčastějších prodloužených víkendů, za nimiž lidé do města letí:
- romantický prodloužený víkend pro dva - překvapte partnera nebo partnerku, nadělte letenky a vyrazte společně prozkoumávát zakoutí města. Opravdu si myslím, že po Paříži a Římě je Barcelona TOP destinací, pokud chcete strávit letecký eurovíkend mimo hranice ČR ve dvou.
- prodloužený víkend s dětmi – sbalíte kufry, vezmete rodinu a letíte do Barcelony na pár dní si odfrknout, užít si jinou kulturu, moře nebo třeba nasát sluníčko. (Je-li tohle váš případ, koukněte na mého průvodce Barcelonou s dětmi.)
- poznávací eurovíkend s kamarády – domluvíte se s pár kámoši, zabookujete letenky (do Barcelony lítá několik nízkonákladovek a v akci seženete letenku už za tisícovku), hostel nebo jiné levné ubytko a vypravíte se prozkoumávat krásy města, jeho památek nebo místních podniků
- rozlučka se svobodou – na Instagram mi psalo pár lidí, že do Barcelony směřují proto, že oni sami anebo jejich kamarádi budou mít brzo svatbu. Vzhledem k energii města, spoustě přátelských lidí a přehršelu úžasných klubů a barů tomuhle úplně rozumím.
- fotbalový výlet na utkání FC Barcelona – tady asi nemusím nic dodávat, ne? Každý fotbalový fanda slyšel o klubu FC Barcelona a vidět je hrát nebo navštívit stadion Camp Nou je zážitek na celý život. Často mi píšou lidi, pro které je účast na utkání FCB hlavním cílem eurovíkendu ve městě.
- na koncert světových hudebních hvězd – nemálo čtenářů mi taky psalo, že důvodem jejich dovolené v Barceloně je koncert jejich oblíbené kapely nebo interpreta; tyto akce jsou většinou v halách na kopci Montjuic (Palau Sant Jordi, Estadi Olímpic) a v minulosti tu vystupovaly hvězdy jako třeba Robbie Williams, Harry Styles, Beyoncé nebo Coldplay.
Jaký bude ten váš? Našli jste se v nějaké z uvedených kategorií? Pokud ne, napište mi – zajímalo by mě proč právě vy na eurovíkend směřujete!
Typická barcelonská ulice v tzv. gotické čtvrti.
Co vědět před cestou?
- Barcelona je velkoměsto evropského střihu s 1.6 miliony obyvatel
- Do Barcelony se dostanete zhruba za 2,5 hodiny letadle z Prahy nebo třeba Vídně
- V Barceloně není žádný časový posun, čas je stejný jako u nás
- Ve městě se platí eurem; mít hotovost úplně nepotřebujete, na většině míst si vystačíte s platební kartou; bankomaty najdete na každém rohu
- Ve městě se oficiálně mluví 2 jazyky: španělsky a katalánsky. Nicméně v centru se s většinou lidí domluvíte v pohodě i anglicky.
- Ačkoliv se Barcelona nachází ve Španělsku, místní obyvatelé se identifikují jako Katalánci a jsou na svou národnost náležitě hrdi.
Kdy se sem vydat?
Barcelona má celoročně stabilní klima a počasí během roku se pohybuje v průměru od 10 °C (zimní měsíce) do 30 °C (letní měsíce).
Osobně mám nejraději jaro nebo podzim. Přes léto je tu horko a jsou tu hordy turistů. Úplně ideální je za mě sem vyrazit třeba v dubnu nebo v květnu, kde se město už probouzí a chystá se na nadcházející letní měsíce.
Můj tip pro dobu návštěvy je nasnadě: vydejte se do Barcelony mimo letní sezonu: ušetříte peníze a zároveň se vyhnete davům turistů a nepříliš příjemným vedrům.
Barcelona má přímo v centru hned několik pláží
Víc o počasí, průměrných teplotách vody nebo vzduchu najdete v samostatném článku.
Top 7 památek v Barceloně aneb co nesmíte během eurovíkendu minout?
Musím vám prozradit jednu věc: Barcelona není město, které byste si "dali" za jeden prodloužený víkend. V porovnání s jinými evropskými městy tu je tolik památek, atrakcí nebo třeba muzeí, že i týden by byl málo. S tím se před svou cestou musíte srovnat.
Vždycky raději doporučuju na svůj itinerář zařadit méně věcí, nežsvou dovolenou trávit přebíháním s jazykem na vestě z jednoho místa na druhé.
Smiřte se s tím, že spousta nádherných barcelonských památek vám při první návštěvě unikne.
Sagrada Familia, nejnavštěvovanější památka v Barceloně
Ale i přesto se můžete těšit na krásu a nádheru, ze které budou oči přecházet: níže najdete seznam mých Top 7 památek, které musí vidět každý, kdo směřuje do Barcelony na eurovíkend poprvé.
- Sagrada Família – symbol města a překrásná Gaudího katedrála
- Casa Milà – další ze skvostů barcelonské architektury
- Casa Batlló – dům draka s úžasnou fasádou, která vynikne hlavně v noci
- La Boquería – věhlasná tržnice, kde si můžete dát něco dobrého k snědku
- Pláže – jasná destinace, především, když do Barcelony směřujete v létě
- Park Güell – nedokončené zahradní město coby netradiční městský park
- Zpívající fontána – úžasná show spojující světlo, hudbu a vodu
Všechny uvedené památky a spoustu dalších tipů najdete ve větším detailu popsané v mém mini ebooku Poprvé v Barceloně, který si můžete stáhnout zdarma.
Tipy pro návštěvu atrakcí a památek
- Pořiďte si některou z turistických karet, můžete díky tomu ušetřit spoustu peněz, času i nervů!
- Lístky na atrakce, památky a muzea rezervuje zavčasu dopředu! Především v sezóně se může stát, že hlavní atrakce bývají na nějakou dobu dopředu vybookované a není nic horšího než být ve městě a nedostat se třeba do Sagrady nebo parku Güell jen proto, že tohle podceníte...
- Na památky choďte hned ráno nebo později odpoledne; snažte se vyhnout hlavním turistickým časům
- Ve městě je spousta muzeí a jiných míst, které můžete vidět některé dny úplně zdarma (viz článek).
- Doporučuju stáhnout také moji tabulku s adresami, otevíracími dobami, cenami a odkazy na nákup lístku.
Tržnice La Boqueria – moře chutí, vůní... a taky lidí! :-)
Nejlepší restaurace, bary a kavárny v Barceloně (podle mě )
V Barceloně je fakt přehršel skvělých podniků. Níže najdete pár mých tipů na restaurace, bary, kavárny a cukrárny.
-
V centru nejde minout Can Culleretes pro tradiční španělská jídla, máte-li chuť na paellu nebo seafoodd, přibližte se někam víc k moři, třeba do 7 Portes nebo Can Solé.
-
Na kávu jdu do hipsterskýho Satan's Coffee Corner nebo autentickýho Nomad Coffee Lab.
-
V Chöku si dávám úžasné cronuty a jiné sladkosti, které jsou navíc veganské a bez lepku. A když jsem v centru a přepadne mě chuť na churros, nikdy nevynechám ty od Manuel San Romana.
-
Honest Greens jsem objevil nedávno a hned s prvním jídlem si zamiloval jejich jednoduchá, nekomplikovaná, přitom ale chuťově promyšlená jídla; nejvíc se můžu utlouct po věcech z grilu. Z podobného ranku taky vyzkoušejte Flax & Kale, kteří také mají několik restaurací po městě a jedou na stejné "zdravé" vlně.
-
El Nacional coby velký foodcourt s mnoha různými kuchyněmi je super, když jste ve skupině a pořádně nevíte, na co máte chuť...
-
Při pomalým ránu nikdy nezklame brunch z Caravelle, Gringa All Day nebo Milk Bar & Bistro.
-
Pro tapas nebo pinxtos doporučuju jít kamkoliv na Carrer de Blai ve čtvrti Poble Sec, kde vedle sebe máte tolik podniků, že budete mít problém si vybrat :-). Klidně jich za večer vystřídejte několik. Začněte třeba v Blai 9.
-
Na drinky zkuste třeba Creps Al Born, Número Nueve Bar a pokud ujíždíte na ginu tak jako já, zajděte do Bobby Gin ve čtvrti Gracia.
Národní palác s muzeem na kopci Montjuic
Další moje tipy ohledně jídla a pití
- V Barceloně se dodržuje siesta; připravte se také na to, že vše kolem jídla je tu lehce časově posunuté: obědy bývají okolo 14:30, večeře tak 21:00 a dál...
- Během oběda má většina restaurací za zvýhodněnou cenu denní menu (menu del día)
- Voda v Barceloně je pitná, i když spoustě lidí nechutná; je v ní hodně chlóru
- Není příliš zvykem v restauracích a kavárnách nechávat spropitné; tuhle "kulturu" sem zavlekli hlavně turisté
- Na večer zcela určitě dělejte do restaurací rezervaci, hlavně pokud vás je víc
- Chcete-li ušetřit, stáhněte si aplikaci TheFork, přes které jednotlivé restaurace často dávají slevy na útratu
- Nechcete-li jíst venku, objednejte jídlo přes aplikaci Glovo.
Kde v Barceloně nakupovat?
Existuje poměrně dost lidí, kteří na eurovíkendy míří kvůli nakupování: prostě si zaletí do nějaké evropské destinace, nakoupí tam věci, které v ČR nejsou a den na to se vrátí domů. Ať už si o tom myslíte cokoliv, myslím, že ani v tomhle ohledu vás Barcelona nezklame.
- Pro základní nákupy doporučuju centrum města, je zde spousta obchodů s módou nebo dárky
- Pro nákupy high fashion módy zamiřte na nákupní třídu Passeig de Gràcia (a navazující Avinguda Diagonal), kde je spousta obchodů značek jako Chanel, Prada, Versace, Hermès, Cartier, Tiffany & Co.
- Věci běžné spotřeby můžete nakoupit v některé z mnoha večerek nebo supermarketů (Lidl, Caprabo, Condis,...), případně pro čestvé věci, maso, ryby, ovoce a zeleninu vyrazte na některý z marketů (La Boqueria, Santa Caterina, Sant Antoni,..),
- Ve městě je hned několik nákupních center (El triangle, Glories, Arenas, Diagonal Mar, Maremagnum,...), kde najdete úplně všechno (móda, elektronika, knihy, dárky, jídlo,...)
- Pokud je nakupováním opravdu vaším cílem, zvážil bych výlet do La Roca Village, což je nákupní a outletová vesnička kousek od Barcelony s více jak 150 obchody.
- Při nákupech nezapomeňte, že neděle je v Barceloně časem odpočinku a většina obchodů je zavřená; nenechávejte proto nákupy suvenýrů na tento den, ale vyrazte pro dárky třeba už v sobotu.
Pro více informací o nakupování v Barceloně zamiřte do samostatného článku.
Uličky v Barceloně
Jak se po Barceloně pohybovat?
- Barcelona má skvělý systém hromadné dopravy, což zjistíte už při cestě z letiště, viz popis toho, jak se dostat z letiště do centra.
- I když tu jsou autobusy, vlaky nebo třeba lanovky, nejčastěji budete využívat zdejší metro; s ním se po centru dostanete všude tam, kam budete potřebovat.
- V porovnání s jinými evropskými metropolemi jsou ceny jízdenek na MHD v Barceloně levné
- jednorázová jízdenka stojí pouze €2,40, nicméně doporučuji spíš koupit nějakou kartu, co má v sobě víc jízd (T-casual, T-familiar,...)
- Když budete v Barceloně opravdu jen na 2-3 dny, vystačíte si s lístkem T-casual; pokud nad hromadnou dopravou nehccete vůbece přemýšlet, pořiďte si nějakou cestovní kartu jako třeba Hola Barcelona, která v sobě má neomezené využívání MHD.
- Pro vyhledávání spojů a obecně pohybu po městě doporučuju používat Google Maps; nic jako IDOS v Barceloně neexistuje a mapy od Googlu jsou skvělým pomocníkem, když se po Barceloně budete dopravovat.
- Nebojte se využívat taxíky: fungují tu aplikace firem Free Now nebo třeba Cabify což jsou ekvivalenty Uberu nebo Liftaga. A i když taxík chytnete na ulici, nemusíte se bát, že by vás někdo natáhnul.
Jo a pozor na zloděje!
V Barceloně je plno zlodějů, především kapsářů! Fakt si dávejte pozor na svoje věci, kradou se tu především mobilní telefony. Na pozoru se mějte hlavně v centru, na La Rambla, hlídejte si věci na plážích a v metru. Tipy, jak se tomu bránit jsem sepsal do samostatného článku.
(Informaci o zlodějích a kapsářích tu záměrně věnuji celý odstavec, protože mně osobně okradli a znám spoustu lidí, kterým se to stalo taky. Buďte ostražití a mějte se na pozoru – častokrát jsou součástí kapsářských gangů děti, příp. slušně vypadající lidé, do kterých byste to vůbec neřekli!)
Kam dál, aneb tipy na další užitečné zdroje
Pokud už máte nakoupené letenky a zarezervované ubytování, neváhejte využít další články tady na webu nebo můj Instagram, kde můžete načerpat další inspiraci pro svůj nadcházející eurovíkend v Barceloně.
Podle délky svého pobytu ve městě doporučuju naplánovat program. Malým vodíktem vám mohou být mé tipy v článcích:
A pokud to s plánováním prodlouženého myslíte fakt vážně, koukněte taky na můj ebook Úžasná dovolená v Barceloně, kde najdete násobně více tipů než na této stránce a hlavně můžete mít všechny informace stále při ruce i bez internetu ve svém mobilním telefonu, tabletu nebo počítači.
👇 Pozor, dále nesmíte minout
- Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
- Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
- Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
- Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
- Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
💥 Nejnovější články
- Sagrada Família má hotové věže evangelistů – jak vypadají, co symbolizují a kdo za nimi stojí?
- Oslavy La Mercè 2023 – o čem je toto veselí a jaký je program pro letošní rok?
- Banksy Museum v Barceloně – netradiční muzeum s díly známého graffiti umělce rozhodně stojí za návštěvu!
- Muzeum Salvadora Dalího – udělejte si výlet do Figueres, kde má své muzeum slavný umělec
- Antoni Gaudí a jeho stavby v Barceloně – můj seznam TOP 9 staveb, které musíte vidět
- Dovolená v Tarragoně – co vidět a dělat v tomto městě?
- Jak na nejlepší prodloužený víkend (eurovíkend) v Barceloně? – moje tipy pro všechny, kdo směřují poprvé do Barcelony na prodloužený víkend a chtějí si dovolenou užít na maximum.
- Hrad Montjuïc (Castell de Montjuïc) – výlet k hradní pevnosti na vrcholku barcelonského kopce Montjuïc
- La Roca Village – outletová vesnička nabízející světovou módu nedaleko Barcelony
- Co vidět, dělat a zažít v Barceloně? (video) – několik videí, díky kterým získáte inspiraci pro návštěvu Barcelony
- Španělské jídlo - co musíte v Barceloně ochutnat? Není to jen paella nebo tapas...
- Flixbus zavádí novou autobusovou linku Praha – Barcelona
- Památník Kryštofa Kolumba - památník slavného mořeplavce s netradiční vyhlídkou.
- Casa Vicens - první Gaudího dům v Barceloně, který jste určitě ještě neviděli.
- Parkování u letiště ve Vídni - detailní článek o tom, kde zaparkovat, pokud do Barcelony letíte z Vídně.
- Letištní salonky v roce 2023 - můj mega dlouhý průvodce letištními salonky: co jsou, jaké služby poskytují a jak se tam dostat zdarma
- Proč nekupovat letenky u Kiwi.com - shrnutí zkušeností, proč se vyhnout nákupu letenek do Barcelony u přeprodejců
- Dálniční známka Rakousko (2023) – moje zkušenosti se známkou pro rakouské dálnice a kde ji koupit?