Ochutnejte dobroty španělské kuchyně

Katalánská kuchyně je poměrně rozmanitá. Základem jídelníčku jsou ryby a mořské plody, různé druhy masa a velké množství zeleniny, zejména paprik a rajčat, bylinky a olivový olej. Při testování zdejších specialit si rozhodně nenechte ujít tradiční paellu. Jedná se de facto o originální a mimořádně chutnou pochoutku z rýže, masa, směsí koření a zeleniny, které však jinde než ve Španělsku neochutnáte. Na výběr máte z nepřeberného množství variant, které jistě potěší vaše chuťové pohárky - od mořských plodů typu mušle, kalamáry, langusty, krevety a další přes rybí, kuřecí, vepřové, jehněčí a jiné maso.

Vyzkoušejte tapas, fuet a jiné dobroty

V Katalánsku nezapomeňte ochutnat tradiční tlačenku botifarra či některou z pikantních klobás (fuet). K většině jídel zdejší oblasti se podává pa amb tomaquet, což je opečený kus pečiva potřený rajčetem a zakapaný olivovým olejem. Typické pro celé Španělsko jsou tapas představující jakési malé avšak vynikající drobnůstky, které se podávají k jídlům i samostatně. Budete-li v Katalánsku, ochutnejte také typickou tortillu s některou z mnoha druhů náplní.

Tradičním zákuskem oblasti je crema catalana. Jedná se o vaječný krémový dezert s karamelovou příchutí. V obchodech si můžete také zakoupit alkoholický likér se stejným názvem.

Výtečené víno a sangria

Z pití si jistě oblíbíte výtečné španělské víno. Po celém Španělsku najdete rozlehlé vinice i menší „rodinná" pole s vinnou révou. Španělé jsou na svá vína hrdí a při ochutnávce místních výrobků uznáte, že právem. Nejkvalitnější výrobky pocházejí zoblastí Priorato a Penedés.

Co je pro Španělsko typické je vynikající osvěžující nápoj sangría se slaďoučkým ovocem, který se hodí jako zpestření večerního hodování i jaké malé osvěžení během dne. Přestože má malé procento alkoholu, s pitím po litrech raději pozor, abyste nebyli nemile překvapeni.

Španělé věnují stolování hodně času a obyčejnou večeři dokáží pozvednout na společenskou událost, při které se sejde rodina, známí, kamarádi. Snídá se zde spíše méně zato sladce. Klasickou jsou různé druhy sladkého pečiva a ovoce. Co Španělé ušetří na snídani a obědě si bohatě vynahradí právě při večeři, která sestává z několika chodů a je doplněna množstvím zeleninových salátů a pečiva.

Doporučené restaurace

Po celé Barceloně je roztroušeno nespočet různých restauračních zařízení, vináren, tapas barů, pizzerií, pivnic, kaváren a cukráren.

Restaurant El Pollos de Llull ve čtvrti Port Olímpic nedaleko pláže překvapí nejen výtečnými kuřecími specialitami, ale také příjemnými cenami (polední menu již okolo 5 €). Blízká Can Ramonet zase uspokojí vaše chuťové pohárky vyhlášenými specialitami z ryb a mořských plodů. Přímořská čtvrť Barceloneta se pyšní nejen tradičním lidovým charakterem, ale také velkým množstvím příjemných restaurací nabízejících plody moře a jiná oblíbená španělská jídla. Na krásném náměstíčku Pl. Reial jen pár kroků od La Rambla navštivte třeba restauraci Les Quinze Nits s lehkými jídly a na centrum příjemnými cenami.

Neobejdete se bez české kuchyně? Možná to bude znít divně, ale jsou mezi námi lidé, kteří i za hranicemi preferují domácí českou kuchyni. Pokud patříte mezi ně (či jste v Barceloně tak dlouho, že se vám po našem jídle stýská), musíte zavítat do Pivobaru na Carrer de Provenca 505. Čeští majitelé vám tu navaří klasickou svíčkovou, koprovku, gulášek a celé to můžete spláchnout plzničkou nebo budvárkem.

Budete-li hladoví poblíž čtvrti Montjuic, vyzkoušejte Restaurant de la Fundació Joan Miró s terasou a výhledem na město. Mezi místními obyvateli je velmi oblíbená restaurace La Balsa ve čtvrti L´Eixample, která nabízí nejrůznější pochoutky katalánské kuchyně. Určitě stojí za vyzkoušení.

Obrovský výběr tortil s různými náplněmi mají ve Flash-Flash. Geniální tapas vám nabídnou v restauraci Madrid-Barcelona. Ve čtvrti Sarrià nevynechejte restaurace Friends a El Vell Sarrià, jenž svým klientům nabízejí typické katalánské speciality a další pochoutky středomořské kuchyně. Nedaleký Bar Tomás je vyhlášený svými patatas bravas (speciální osmažené brambory s omáčkou), které zde prý mají nejlepší v celé Barceloně. Každopádně za ochutnání stojí. Navíc vás jistě mile překvapí i nízkými cenami.

Vegetariánská jídla nabízí restaurace Organic ve čtvrti El Raval. Budete-li se vyskytovat v jejím okolí, určitě nesmíte opomenout návštěvu vyhlášené cukrárny Caelum. Zdejší pochoutky jako turrón (nugát s hořkou čokoládou) nebo yemas (vaječný žloutek s cukrem a mandlemi) zaujmou i opravdové labužníky.

Ceny potravin ve Španělsku se pohybují na stejné úrovni jako například v Itálii nebo jižní Francii. Více informací o penězích a cenách v Barceloně...

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.