Poznejte typická španělská jídla – co vše musíte ochutnat?

Ukázka typického španělského jídla

Španělská kuchyně se dnes právem řadí mezi nejlepší na světě. Země s bohatou historií, která se odráží i na typických španělských jídlech a pokrmech, každoročně přitahuje miliony milovníků výtečné gastronomie.

Moderní španělská jídla jsou plná rozmanitosti a bohatých chutí. Od regionálních specialit, jako je paella z Valencie, až po globálně oblíbená jídla typu tapas, španělská kuchyně nabízí něco pro každého. Země je také známá svými vynikajícími víny a olivovým olejem, což jsou důležité suroviny používané v mnoha typických španělských jídlech.

Restaurace s průvodcem – Devour Food Tour Barcelona

Směřujete do Barcelony a chcete mít jistotu, že navštívíte ty správné podniky a ochutnáte autentická jídla? Koukněte na nabídku Devour Food Tours, kdy vás profesionální průvodce během několika hodin provede vybranými podniky a vy ochutnáte různé místní speciality... 

Zobrazit nabídku >>>

Kde se vzala a jak se vyvinula španělská kuchyně?

Španělská kuchyně a její jídla sahají až do dob Římské říše, kdy se římské kulinářské techniky a recepty smísily s místními ingrediencemi jako jsou třeba olivy, fazole a ryby. To všechno dohromady vytvořilo základy španělské kuchyně tak, jak ji známe dnes.

Během středověku bylo Španělsko ovlivněno arabskými vlivy, které přinesly nové koření a techniky, jako je využití mandlí a rozmarýnu v kuchyni. V 15. a 16. století se Španělsko stalo kolébkou námořních výprav, což významně ovlivnilo i místní kuchyni. Španělští kuchaři se stali průkopníky v té době nových surovin jako jsou rajčata, papriky, kukuřice nebo dokonce kakao.

Chcete se v Barceloně vyhnout lepku nebo laktóze?

Podívejte se na můj seznam nejlepších bezlepkových restaurací, kaváren a pekáren v Barceloně

Jak chutnají tradiční španělská jídla a co obsahují typické recepty?

Jednou z typických surovin, bez které se neobejde skoro žádný španělský recept, je olivový olej. Ten Španělé používají prakticky v každém jídle, což dává kuchyni její specifickou chuť.

Olivový olej je základem španělské kuchyně
Olivový olej, surovina, bez níž by španělské recepty nebyly tím, čím jsou

Důležitým faktorem je také využití koření a bylin, jako jsou paprika, česnek, šafrán a rozmarýn, díky čemuž mají španělská jídla svou unikátní vůni a chuť.

Koření, které je základem španělských receptů
Byliny a koření španělské kuchyně

Kromě toho je pro španělskou kuchyni typická rozmanitost mořských plodů a ryb, jako jsou tuňák, sardinky, krevety a chobotnice. Španělé také vynikají v přípravě masa, nejčastěji je to vepřové anebo jehněčí. 

Co všechno ochutnat v Barceloně?

Ačkoliv je Barcelona hlavním městem Katalánska, rozhodně se nemusíte bát, že byste byli ochuzeni o všechna další typická španělská jídla tak, jak jsem vám je popsal. Ba naopak – Barcelonská gastroscéna je díky obrovskému zájmu turistů skutečně rozmanitá a místní restaurace se vůbec neomezují jen na regionální katalánské pokrmy, ale častokrát nabízejí i výlet za jeho hranice. Ostatně snad každý druhý turista si v Barceloně chce dát paellu, která má vlastně svůj prapůvod ve Valencii...

Jak vypadá tradiční španělské jídlo?
Katalánská kuchyně je bohatá a rozmanitá, rozhodně to není jen paella

Styl katalánské kuchyně je ovlivněn jak pobřežními rybářskými tradicemi, tak i zemědělskými vlivy přicházejícími z vnitrozemí. Základem katalánského jídelníčku jsou ryby a mořské plody, různé druhy masa a velké množství zeleniny, zejména paprik a rajčat, bylinky a již zmíněný olivový olej.

Jedním z nejznámějších katalánských jídel je pa amb tomàquet (recept), což je krajíc chleba potřený olivovým olejem a rajčatovou omáčkou. Toto jídlo se často podává jako předkrm nebo doplněk k hlavnímu jídlu.

Pa amb tomaquet aneb chleba s rajčatovou pomazánkou
Pa amb tomàquet nevypadá sice vábně, ale je chutný

Dalším typickým jídlem z je escalivada (recept), což je směs grilované zeleniny, nejčastěji paprik, cibule a baklažánu. To se obvykle podává také jako předkrm nebo jako příloha k masu.

Pečená zelenina jménem escalivada
Grilovaná nebo pečená zelenina, to je escalivada

Španělská paella coby hlavní národní jídlo turistů...

Vzhledem k obrovské rozmanitosti španělské kuchyně neexistuje nic jako národní španělské jídlo – každý region má několik "svých" pokrmů, o kterých si myslí, že jsou nejlepší.

Kdyby se však dělala anketa mezi turisty, jaké je hlavní španělské jídlo, zcela jistě by to vyhrála kuřecí paella.

Typická španělská paella s kuřecím masem
Je kuřecí paella národním španělským jídlem? Ne, i když si to spousta lidí myslí

Tato originální a mimořádně chutná pochoutka z rýže, masa, směsi koření a zeleniny sice pochází z Valencie, nicméně i v Barceloně je spousta podniků, kde si ji můžete dát. A rozhodně nebudete litovat!

Pokud chcete klasiku, dejte si paella valenciana. V jejím receptu, který odkazuje na původní místo vzniku této dobroty, nechybí rýže, kuře, králík, fazolky, rajče, česnek a směs rozmarýnu, tymiánu a šafránu. 

V barcelonských restauracích, které paellu nabízejí, nicméně kromě tradičního receptu narazíte i na spoustu různých variací: paella s krevetami (či jinými mořskými plody), paella s kuřecím masem, paella s vepřovým masem, rybami a tak dále a tak dále. Někde se taky můžete setkat s tím, že paella nebude obsahovat rýži, ale krátké nudle. Takové jídlo nese označení fideuà (recept).

Dejte si tu paellu, na kterou budete mít chuť. 

Vychutnejte si chutě Barcelony v doprovodu místního průvodce

Food tour v Barceloně s průvodcemNajít ty správné restaurace a podniky v okolí místa, kde budete bydlet, nemusí být vůbec jednoduché. Chcete-li vyzkoušet španělskou kuchyni a jít takříkajíc najistotu, rezervujte si odpolední "food tour". Během tří hodin přes oběd můžete s profesionálním průvodcem v malé skupině navštívit 5 podniků, kde ochutnáte více jak 10 španělských jídel a 4 lokální nápoje. Vhodné i pro děti.

Zobrazit detail zážitku >>>

Vyzkoušejte španělské tapas, klobásy fuet, šunku jamón a jiné dobroty

Typické jídlo pro celé Španělsko jsou tapas představující jakési malé avšak vynikající drobnůstky, které se podávají k jídlům i samostatně. Tapas jsou populární pro svou společenskou povahu a umožňují vám vyzkoušet různé chutě a kombinace jídel během krátkého času.

Tisíce chutí, to jsou tradiční španělské tapas
Dobroty na několik kousnutí, to jsou španělské tapas

Některé klasické tapas jsou například tortilla de patatas (bramborová omeleta), gambas al ajillo (krevety s česnekem), patatas bravas (křupavé smažené brambory s omáčkou) nebo zmíněná pa amb tomàquet (topinka s rajčaty a olivovým olejem). Pokud chcete španělské tapas ochutnat, vyrazte do kteréhokoliv z barů na Carrer de Blai – tady je spousta skvělých podniků, kde si tohle typické španělské jídlo můžete dát.

Gastrozážitek pro všechny, co chtějí vyzkoušet tapas v Barceloně

Wine tour v Barceloně - ochutnejte tapas a vínaPokud chcete ochutnat tapas a současně nechcete nic řešit, zarezervujte si Tapas & Wine Tour. Během 3 hodin (od 18:00 do 21:00) projdete s průvodcem 5 restaurací, kde dostanete k ochutnání místní tapas a skleničku vína a k tomu všemu se ještě něco dozvíte...

Zobrazit detail zážitku >>>

Budete-li v Katalánsku, ochutnejte také typickou tortillu s některou z mnoha druhů náplní. Jen pozor, v originálním španělském receptu je tortilla bez masa, jde vlastně o slaou omeletu z brambor a vajíčka. 

V Katalánsku nezapomeňte ochutnat tradiční tlačenku botifarra či některý z fermentovaných salámů jménem fuet a samozřejmě sušenou vepřovou šunku jamón.

Španělské sladké dobroty a dezerty

Tradičním zákuskem oblasti je crema catalana. Jedná se o ověřený katalánský dezert s karamelovou příchutí, který se podobá francouzskému crème brûlée.

Katalánský krém, creme catalana, dezert číslo 1 ve Španělsku
Katalánský krém je dezertem číslo 1 v celém regionu

Panellets, malé dezerty vyrobené z kaštanů, batátů, mandlí a cukru, se tradičně konzumují během oslav Dušiček. Často je v nich cítit výrazná chuť anýzu nebo citronové kůry. V Barceloně najdete i během roku několik míst, kde je koupit. 

Spoustu kalorií vám dá i xuixos, sladké pečivo posypané cukrem s náplní vycházející právě z crema catalana. To se tradičně konzumuje jako snídaně nebo jako odpolední svačina.

Z podobného soudku jsou i oblíbené kousky smaženého těsta jménem churros. Při toulkách centrem Barcelony s dětmi nikdy nevynecháme zastávku právě na tuto dobrůtku v krámku u Manuel San Román.

Ochutnejte kvalitní španělská vína, cavu nebo sangrii

Z pití si jistě oblíbíte výtečná španělské vína. Ty jsou produkována klasicky, nebo i v šumivých variantách jménem cava.

Šumivé víno cava
Španělské šumivé víno cava se skvěle hodí jako doplněk k jídlu či k samostatnému popíjení

Po celém Španělsku tak najdete rozlehlé vinice i menší „rodinná" pole s vinnou révou. Španělé jsou na svá vína hrdí a při ochutnávce místních výrobků uznáte, že právem. Nejkvalitnější španělská vína pocházejí z oblastí Priorato a Penedès.

A právě Penedès je jedním z nejvýznamnějších vinařských regionů v Katalánsku a celém Španělsku. Pokud rádi cestujete za vínem a současně směřujete do Barcelony, právě poloha tohoto regionu je něco, co z něj dělá skvělého kandidáta na jednodenní výlet mimo město – přímo z centra se do sluncem zalitých vinic dostanete cca za hodinku. 

Zážitek: Výlet za vínem v malé skupině

Výlet za vínem z Barcelony
Rádi byste si udělali během svého pobytu v Barceloně výlet do místní vinařské oblasti Penedès? Buď se sem můžete vypravit na vlastní pěst, anebo využít některý z cestovatelských balíčků. Vyzkoušet můžete třeba Wine & Cava Premium Experience, který v sobě obsahuje:

  • dopravu z Barcelony SUV značky Mercedes
  • osobního průvodce
  • komentovanou prohlídku dvou vinařství
  • ochutnávku 4 klasických a 4 šumivých vín společně s něčím drobným na jídlo
  • projížďku v džípu po vinicích s místním vinařem

Zobrazit detail zážitku >>>

Co je pro Španělsko typické je vynikající osvěžující nápoj sangría se slaďoučkým ovocem, který se hodí jako zpestření večerního hodování i jaké malé osvěžení během dne. Přestože má malé procento alkoholu, rozhodně si nedávejte víc jak dvě nebo tři skleničky, abyste ráno nebyli nemile překvapeni...

Nejdůležitějším jídlem ve Španělsku je večeře

Španělé věnují stolování hodně času a obyčejnou večeři dokáží pozvednout na společenskou událost, při které se sejde rodina, známí, kamarádi. Snídá se zde spíše méně zato sladce. Klasikou jsou různé druhy sladkého pečiva a ovoce. Co Španělé ušetří na snídani a obědě si bohatě vynahradí právě při večeři, která sestává z několika chodů a je doplněna množstvím zeleninových salátů a pečiva.

Nezapomeňte také na to, že ve Španělsku je vše, co se týká jídla, lehce časově posunuté. Obědy tak nejdříve v jednu, ve dvě, večeře tak v osm nebo devět. Samozřejmě, že v centru plném turistů nebo v hotelích s tím problém nebude – jsou připraveni na jiné "kulturní zvyklosti."

Kde se v Barceloně dobře najíst? Aneb několik mých tipů na restaurace, bistra a bary

Po celé Barceloně je roztroušeno nespočet různých restauračních zařízení, vináren, tapas barů, pizzerií, pivnic, kaváren a cukráren.

Restaurant El Pollos de Llull (web) ve čtvrti Port Olímpic nedaleko pláže překvapí nejen výtečnými kuřecími specialitami, ale také relativně příjemnými cenami. Blízká Can Ramonet (web) zase uspokojí vaše chuťové pohárky vyhlášenými specialitami z ryb a mořských plodů. Přímořská čtvrť Barceloneta se pyšní nejen tradičním lidovým charakterem, ale také velkým množstvím příjemných restaurací nabízejících plody moře a jiná oblíbená španělská jídla.

Na krásném náměstíčku Pl. Reial jen pár kroků od La Rambla navštivte třeba restauraci Les Quinze Nits (web) s lehkými jídly a na centrum příjemnými cenami.

Neobejdete se bez české kuchyně? Možná to bude znít divně, ale jsou mezi námi lidé, kteří i za hranicemi preferují domácí českou kuchyni. Pokud patříte mezi ně (či jste v Barceloně tak dlouho, že se vám po našem jídle stýská), musíte zavítat do Pivobaru na Carrer de Provenca 505. Čeští majitelé vám tu navaří klasickou svíčkovou, koprovku, gulášek a celé to můžete spláchnout plzničkou nebo budvárkem.

Budete-li hladoví poblíž čtvrti Montjuic, vyzkoušejte Restaurant de la Fundació Joan Miró s terasou a výhledem na město (web). Mezi místními obyvateli je velmi oblíbená restaurace La Balsa (web) ve čtvrti L´Eixample, která nabízí nejrůznější pochoutky katalánské kuchyně. Určitě stojí za vyzkoušení.

Obrovský výběr tortil s různými náplněmi mají ve Flash-Flash (web). Geniální tapas vám nabídnou v restauraci Madrid-Barcelona (web). 

V centru odbočte ze známého bulváru La Rambla na rychlé dobroty do tržnice La Boqueria. V její zadní části najdete několik stánků s jídlem, oblíbený je hlavně Pinoxto Bar (web) pro svá tapas a bagety, pokud jste vegetariáni vyzkoušejte nedaleký Organic (Google Mapy). Budete-li se vyskytovat v jejím okolí, určitě nesmíte opomenout návštěvu vyhlášené cukrárny Caelum. Zdejší pochoutky jako turrón (nugát s hořkou čokoládou) nebo yemas (vaječný žloutek s cukrem a mandlemi) zaujmou i opravdové labužníky. Pokud chcete víc autentičtější jídla za rozumné peníze, doporučuju víc prozkoumat nedalekou čtvrť El Raval – je tu spousta úžasných podniků, kde najíte dobře a za rozumné peníze.

Vyhýbáte se lepku nebo masu? Žádný problém – místní kulinářská scéna myslí i na ty, co mají různá dietní omezení. Ve městě najdete spoustu dobrých bezlepkových restaurací nebo restaurací, které jsou vyloženě vegan a veganské. 

Chcete víc tipů a zajímá vás víc informací?

Kolik stojí v Barceloně průměrné jídlo (viz peníze a ceny)? Jaké další podniky v centru doporučuji na snídani, obědy a večeře? A co kavárny? Jak ušetřit na jídle díky dennímu menu? Spoustu dalších tipů ohledně jídla v Barceloně najdete také v mém průvodci.

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články