Rychlý průvodce: Dálniční známka Rakousko (aktualizace 2023)

Rakousko v současnosti má téměř 20 moderních dálnic s celkovou délkou přes 1700 km. Díky nim se rychle dostanete tam, kam v rámci země potřebujete, anebo si s jejich pomocí výrazně zkrátíte cestu do okolních států jako je Neměcko, Švýcarsko, Itálie, Slovinsko nebo třeba Maďarsko. 

Já osobně nejčastěji rakouskou dálniční známku kupuji, když s rodinou cestujeme na vídeňské letiště (viz moje tipy na parkování u letiště Vídeň), odkud vyrážíme do Barcelony či do jiných destinací.

Dálnice v Rakousku
Pro využití dálnic v Rakousku potřebujete zakoupit dálniční známku

Než se však na rakouské dálnice se svým automobilem (či jiným vozidlem) vydáte, měli byste se seznámit s tím, jaká je v Rakousku situace týkající se dálničních známek a mýtného. Na všechny související otázky vám odpoví tento článek, který obsahuje informace aktuální pro rok 2023

Co vědět před nákupem dálniční známky v Rakousku?

 • Jaké druhy známek existují? V současnosti můžete vybírat mezi 2 druhy dálničních známek: 
  1. Dálniční známka ve formě nálepky, kterou nalepíte na čelní sklo automobilu. 
  2. Digitální dálniční známka (e-vignette), kterou jednoduše nakoupíte online na internetu. Vzhledem k jednoduchosti nákupu elektronické dálniční známky se v článku primárně zaměřím právě na tento typ.
 • Kdo ji potřebuje? Jakékoliv motorové vozidlo do 3,5 tuny: osobní auto, auto s přívěsem, karavan, motorka... Rozhodující v tomto případě je ta celková hmotnost. 
 • Kde se známkou jezdit? S rakouskou dálniční známkou můžete využívat všechny dálnice a rychlostní silnice, které v Rakousku existují
 • Platí se v Rakousku mýto? Ano! I když si pořídíte dálniční známku, můžete se na některých silnicích setkat s požadavkem na platbu mýtného (např. dálnice Brenner A13 a Tauer A10, více o placených úsecích s mýtem najdete na webu ASFiNAG). 

Mapa dálnic v Rakousku

Tato mapa vám více napoví o tom, kde v Rakousku potřebujete dálniční známku, kde budete platit mýto a kde můžete dálnice využít zadarmo. 

Mapa rakouských dálnic
Legenda: Oranžová: dálniční známka, zelená: mýto, modrá: zdarma

Spočítejte si, kolik vás využití dálnic v Rakousku bude stát

Na webu ASFiNAG najdete jednoduchou aplikaci, pomocí které si můžete rychle spočítat, kolik vás bude využití dálnic v Rakousku stát. Nebudete tak muset zdlouhavě zjišťovat, zda pro svou cestu potřebujete jen dálniční známku nebo zda budete platit i mýto. 

Kalkulačka mýtného na rakouských dálnicích
Spočítejte mýtné na rakouských dálnicích jednoduše: zadejte odkud – kam cestujete a v dalších krocích jednoduše můžete zakoupit známku nebo se dozvědět více o tom, kolik bude mýtné za úsek dálnic, který budete v Rakousku využívat. 

Ceny dálničních známek v Rakousku (2023)

Cena dálniční známky v Rakousku závisí na její platnosti a typu vozidla. Nejkratší dálniční známka platí 10 dní, dále je k dispozici 2měsíční varianta a nejdelší je roční. Více viz přehled známek s cenami v tabulce. 

Vozidlo / platnost Roční dálniční známka Dálniční známka na 2 měsíce Dálniční známka na 10 dní
Osobní auto € 96,40 € 29,00 € 9,90
Motocykl € 38,20 € 14,50 € 5,80


Tyto ceny jsou platné pro vozidla do 3,5 tuny. Těžší vozidla, karavany aj. nad tuto hmotnost musejí platit mýtné dle skutečně ujetých kilometrů vykázaných přes tzv. GO-Box. 

Časté otázky spojené s nákupem rakouské dálniční známky

Existuje jednodenní dálniční známka pro Rakousko?

Ne, neexistuje. Pokud směřujete do Rakouska jen na otočku a víte, že budete využívat místní dálnice, musíte zakoupit alespoň 10denní dálniční známku za €9,90, nic levnějšího k dispozici není. 

Jak zjistím, jestli je rakouská dálniční známka platná?

Jděte na obchod ASFiNAG s dálničními známkami, a tam klikněte na okno dole uprostřed nazvané "query validity". Poté stačí zadat místo registrace a vaši registrační známku, abyste zjistili, jestli je pro dané vozidlo dálniční známka platná. 

Praktický příklad: Dálniční známka Rakousko s platností 10 dní

Austria vignette for 10 daysPro ilustraci toho, jak je to s platností rakouské dálniční známky, tu mám jeden příklad. Zakoupíte si známku na 10 dní. Tato známka začíná platit prvním kalendářním dnem zadaným během nákupu + platí dalších 9 navazujicích kalendářních dní. Např. pokud jako začátek platnosti zvolíte 10. červenec, můžete známku využít do konce 19. července. Známka tedy bude platit do 23:59 hodin tohoto dne. (Pokud byste cestu dokončili po půlnoci dne dalšího, vystavujete se riziku pokuty). 

Kam nalepit rakouskou dálniční známku na auto a motorku?

Odlepte ze známky ochrannou folii a poté ji nalepte na čelní sklo doprostřed ke zpětnému zrcátku nebo doleva nahoru z pohledu řidiče. Více o nalepení rakouské dálniční známky najdete v posledním odstavci článku

Kde koupit rakouskou dálniční známku?

Jednoznačně doporučuji online nákup na webu ASFiNAG podle jednoduchého návodu viz níže, pokud známku chcete mít v papírové podobě, při cestě z České republiky můžete využít čerpací stanici MOL v Mikulově.

Jak sledovat dálniční kamery v Rakousku?

A camera on austrian highway
Užitečnou věcí, kterou před cestou po Rakousku můžete využít, jsou dálniční kamery. Ty můžete sledovat online a díky nim získáte rychlý přehled o tom, jak plynulý je dálniční provoz ve vybraných oblastech. ASFiNAG má v současnosti přes 1 000 online kamer, na které se můžete na jejich webu podívat

Musím mít s průkazem ZTP a ZTP/P v Rakousku dálniční známku?

V ČR sice držitelé průkazu ZTP a ZTP/P nemusejí pořizovat dálniční známku a mohou bezplatně využívat české dálnice, v Rakousku ale nic takového neplatí. Všichni řidiči musejí mít bez výjimky platnou dálniční známku. 

Online nákup rakouské dálniční známky

 1. Jděte na web ASFiNAG, což je rakouská organizace pečující o dálnice a silnice. 
 2. Podle typu vozidla a platnosti vyberte některou z rakouských dálničních známek a klikněte na "Buy now" (Koupit nyní); viz ceny a platnost.
 3. Nyní budete přesměrováni na elektronický obchod, kde můžete provést nákup. Předtím, než to uděláte je třeba mít na paměti, že pokud jste koncový zákazník, platnost dálniční známky může být nejdříve 18 dní ode dne nákupu! Jestli vám tohle nevadí, pokračujte na další krok. Pokud potřebujete, aby známka měla platnost dříve ("Zítra chci jet do Rakouska!"), je potřeba změnit typ uživatele na firemního zákazníka (anebo zakoupit papírovou známku). Sice kvůli tomu přijdete o možnost případné reklamace, kdybyste si nákup rozmysleli, ale zase dálniční známka může začít platit ihned. Změnu provedete kliknutím na tři tečky vpravo nahoře a v menu, které se otevře, kliknete na tlačítko "Change now" v sekci "Customer type". Poté namísto "I'm a consumer" vyberete "I represent a company". Tlačítkem vše potvrdíte a můžete začít vyplňovat údaje o vozidle. 
 4. Vyplnění údajů o vozidle a cestě.
  1. Type of vehicle: Car (osobní auto) nebo Motorcycle (motorka)
  2. Country of registration: Kde je auto registrované; vyberte Czech republic (je to až skoro na konci seznamu)
  3. License plate number: Sem zadáte registrační značku vozidla (resp. státní poznávací značku)
  4. License plate number (repeat): Zde jen zopakujete značku, což je kontrola, jestli jste neudělali chybu.
  5. Please select your start date: Vyberte datum, od kdy má dálniční známka platit. (Pokud nevidíte datum, které potřebujete, asi jste nedávali pozor u bodu 3;)
  6. Pokračujte na další stránku
 5. Vyplnění kontaktních údajů
  1. Please enter your email address: Zadejte svoji emailovou adresu. Poté ji vyplňte znovu pro potvrzení.
  2. Select your payment method: Vyberte, jak chcete platit, osobně vybírám Credit/Debit card, tedy platbu kartou. 
  3. Klikněte na tlačítko "Continue to the order review"
 6. Zkontrolujte všechna zadaná data. 
  1. Zatrhněte vpravo nahoře, že jste se seznámili s podmínkami
  2. Na stránce dole vyplňte ochranu před roboty
  3. Vše potvrďte tlačítkem "Order with obligation to pay"
 7. Proveďte platbu: zadejte klasické údaje jako držitel karty, číslo karty atp. Poté klikněte na "Pay now". 
 8. Hotovo – elektronická známka zakoupena a vy můžete vyrazit na cestu! 

Po úspěšném nákupu vám na email dorazí potvrzení o platnosti dálniční známky v PDF souboru. Pokud jste zakoupili elektronickou dálniční známku, nemusíte soubor nijak tisknout ani jej mít v proběhu cesty u sebe. To je nutné pouze pokud byste nezakoupili známku, ale platili online mýto jen na některé úseky.

Nákup rakouské dálniční známky v Mikulově

Pokud do Rakouska cestujete stejně jako já směrem od Brna, a zapomněli jste z nějakého důvodu rakouskou dálniční známku zakoupit, poslední možnost k jejímu pořízení v České republice před rakouskými hranicemi je Mikulov.

Těsně před výjezdem z města je totiž čerpací stanice MOL (mapa), kde rakouskou dálniční známku můžete zakoupit v kteroukoliv denní či noční hodinu – stanice je v provozu nonstop, 24 hodin denně.

Jakmile papírovou známku pořídíte, musíte ji nalepit na čelní sklo zevnitř auta. Spousta lidí se ptá, kam se rakouská dálniční známka lepí? Je to jedno – důležité pouze je, aby známka byla na skle dobře viditelná. Doporučuje se tedy místo uprostřed u zpětného zrcátka anebo levý horní roh (z pohledu řidiče) a stejně tak byste se měli vyhnout místům, kde máte na skle nějaké výrazné tónování. 

Ukázka: Kam nalepit rakouskou dálniční známku?
Kam nalepit rakouskou dálniční známku? Příklad pro auto a motorku, detailnější info.

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články