Antická perla Tarragona ve Španělsku: průvodce městem a jeho památkami

Hledáte-li místo, kde se na poměrně malém prostoru mísí nespočet historických památek s řadou možností k zábavě, město Tarragona pro vás bude to pravé.

Dovolená v Tarragoně
Tarragona vám během dovolené dá obří porci historie, ale i moře a jiné aktivity

Z Barcelony to sem není daleko, monumenty odkazující na jeho bohatou minulost si vysloužily zápis na světový seznam kulturního dědictví UNESCO a blízké okolí ukrývá například jeden z nejlepších lunaparků v Evropě. To vše je španělská Tarragona.

Obsah článku: Poloha TarragonyMapaPočasí v TarragoněKrátce z historieCo v Tarragoně dělat?Další památky a atrakcePláž v TarragoněZajímavost: Lidské věžeSvátky a festivalyDoprava do Tarragony z Barcelony, Video

Kde vlastně leží Tarragona?

Město Tarragona, administrativní středisko provincie stejného jména, se rozkládá u břehů Středozemního moře. Zároveň to je srdce rekreační oblasti Costa Dorada, která se – věrna svému názvu – pyšní dlouhými plážemi se zlatavým pískem.

Od Barcelony leží Tarragona jenom nějakých 100 kilometrů jihozápadně, ideálně tak akorát pro jednodenní výlet. Okolní rovinatou krajinou protéká několik řek (Francolí, Gaià) a až 15 kilometrů od pobřeží se zvedá pohoří Prades. Dosahuje výšky 1 200 metrů a může vám trochu připomenout krajinu z filmových westernů.

Antický amfiteátr v Tarragoně
Antický amfiteátr – historické památky máte hned vedle moře

Tarragona na mapě Španělska

Více o poloze města, resp. regionu Tarragona napoví následující mapa. 

Mapa: Tarragona, Španělsko

Počasí v Tarragoně v průběhu roku

Pokud se do Tarragony chcete vypravit, doporučuju se seznámit s průměrnými teplotami během roku, abyste si udělali trochu lepší představu o tom, jaké oblečení si na cestu přibalit. 

 • Jaro (Březen - Květen): Jaro v Tarragoně je příjemné a mírné. Teploty se pohybují od 12°C v březnu až do 18°C v květnu. Je to skvělý čas pro dovolenou, protože počasí je ideální pro procházky a prozkoumávání města. Některé dny budou deštivé, ale většinou je počasí slunečné a jasné.
 • Léto (Červen - Srpen): Léto v Tarragoně je teplé a slunečné. Teploty se pohybují od 22°C v červnu až do 25°C v červenci a srpnu. Je to ideální čas pro návštěvu pláží a užívání si slunečního počasí. Srpen může být trochu vlhčí, ale většinou to bývá sušší období.
 • Podzim (Září - Listopad): Podzim v Tarragoně je stále teplý, ale teploty začínají klesat. V září je průměrná teplota 21°C, ale v listopadu klesá na 12°C. Můžete očekávat více deštivých dnů, zejména v říjnu, který je obecně měsícem s nejvíce srážkami.
 • Zima (Prosinec - Únor): Zima v Tarragoně je chladnější, ale stále mírná ve srovnání s mnoha jinými místy. Průměrné teploty se pohybují od 9°C v prosinci až do 10.3°C v lednu. Můžete očekávat nějaké deštivé dny, ale sníh je velmi vzácný.

Celkově je počasí v Tarragoně příjemné po celý rok, s teplými léty ideálními pro dovádění na pláži a koupání a mírnými zimami.

Měsíc Průměrná teplota (°C) Minimální teplota (°C) Maximální teplota (°C)
Leden 10.3 5.3 15.3
Únor 9 4 14
Březen 12 7 17
Duben 14 10 18
Květen 18 14 22
Červen 22 18 26
Červenec 25 21 28
Srpen 24 20 28
Září 21 17 25
Říjen 18 13 22
Listopad 12 8 16
Prosinec 9 4 13

Počasí v Taragoně: průměrné, minimální a maximální teploty během roku

Historie: Římané a barbaři v Tarragoně

V dobách expanze Římské říše plnila Tarragona (latinsky Tarraco) funkci centra provincie Hispania Tarraconensis, která zabírala velkou část Pyrenejského poloostrova. Postupně se dokonce stala jejím největším a nejrozvinutějším městem. Samotní Římané Tarragoně trefně říkali „město věčného jara“, což vlastně platí doposud.

Římané v Tarragoně
Ukázka římských vojsk v Tarragoně

Během vrcholné římské éry se Tarragona pyšnila množstvím skvostných staveb a za rozsáhlým systémem opevnění tenkrát žilo až čtvrt miliónu lidí! Nájezdy barbarských kmenů v čele s Vizigóty a později Araby bohužel značnou část města zničily.

K dnešnímu dni byste v Tarragoně napočítali přes 130 tisíc obyvatel.

Co dělat v Tarragoně? Zde je seznam mých 9 nejlepších věcí:

 1. Katedrála v Tarragoně (Catedral de Tarragona): Tato katedrála kombinuje prvky románského a gotického stylu. Navštivte i nádvoří s nádhernými květinami.
 2. Národní archeologické muzeum v Tarragoně (Museu Nacional Arqueològic de Tarragona): Toto muzeum představuje kulturní a materiální bohatství tehdejšího římského Tarraca. Kolekce mozaik sleduje měnící se trendy od jednoduchých černobílých motivů po složité barevné vzory.
 3. Amfiteátr Romà: Kousek od místní městské pláže se nachází dobře zachovaný amfiteátr z 2. století n. l., kde gladiátoři bojovali proti sobě nebo divokým zvířatům. Dnes tu často bývají různá historická představení a prohlídky. 
 4. Muzeum historie (Museu d'Història de Tarragona): Toto muzeum se skládá z různých památek římského světového dědictví UNESCO, stejně jako z některých dalších historických budov ve městě.
 5. PortAventura: Obrovský zábavní park PortAventura leží 10 km západně od Tarragony. Je rozdělen do tematických světů a je plný vzrušujících atrakcí. Super zábava pro velké i malé! Není to sice úplně ve městě, ale i tak to stojí za to. 
 6. Akvadukt Ferreres (Aqüeducte de les Ferreres nebo také Pont del Diable): Tento nádherný akvadukt se nachází cca 4 km severně od centra Tarragony. Dostane vás svou délkou 217 metrů a výškou 25 metrů. 
 7. Pretorium a římský cirkus (Pretori i Circ Romà): Tento rozsáhlý komplex zahrnuje část klenutí dobře zachovaného římského sportoviště (cirkus) z konce 1. století, kde se konaly závody povozů a jiná zápolení.
 8. Procházka podél historických zdí (Passeig Arqueològic Muralles): Klidná procházka vás zavede kolem vnitřní části starého města mezi dvěma liniemi městských hradeb. Vnitřní hradby jsou převážně římské a pocházejí z dávných dob.
 9. Muzeum a hřbitov raného křesťanství (Museu i Necròpolis Paleocristians): Toto rozsáhlé římsko-křesťanské město mrtvých na západním okraji Tarragony se skládá z více než 2000 hrobů starých více jak 1500 let, připomínajících starodávnou historii města Tarraca. 
Vlak v Tarragoně
Můj tip: Směřujete do Tarragony s dětmi?
Využijte možnost vyhlídkového vláčku, který vás během 45 minut proveze městem a zastaví vám u všech hlavních památek. Super alternativa ke klasickému hop on hop off autobusu! Více o vláčku + rezervace.

Turistická mapa Tarragony

Centrum města a všechny hlavní ulice najdete vyznačené na přehledné turistické mapě, kterou si můžete stáhnout. 

Turistická mapa – Tarragona
Turistická mapa – klikněte pro zvětšení a stažení

Nesmazatelná stopa: římské ruiny z doby antiky

Antické památky Tarragony se soustřeďují především na Starém Městě (Casc Antic). Amfiteátr z 2. století n. l. pro 15 tisíc diváků, jejich nejslavnější součást, však leží trochu stranou a od pláže ho dělí pouze železniční trať a silnice. Místo krutých gladiátorských soubojů a veřejných poprav se v něm dnes pořádají divadelní představení a jiné kulturní akce.

Římské vojsko
Římští vojáci při vystoupení

Dále se z římské éry dochovaly zbytky závodní dráhy, cirku, divadla a fóra. Z majestátního městského opevnění zůstala zhruba jen třetina, přesto 1 100 metrů zdí působí i po mnoha staletích nedobytným dojmem. Spoustu ukázek a zajímavostí ze starořímské éry si prohlédnete v národním archeologickém muzeu (MNAT).

Jestli nebudete mít antiky pořád dost, můžete se kromě toho vydat za dvojicí památek nedaleko Tarragony. Monumentální akvadukt Acueducto de les Ferreres má délku 215 metrů, 2 patra a 25 oblouků. Nazývá se také trošku strašidelně Pont del Diable, nachází se v lese severně od města poblíž křižovatky dálnic AP-7 a A-27 a z centra k němu dojedete autobusem. Vápencový lom El Médol s plochou několika hektarů a pohřební věž Torre dels Escipions najdete zhruba 6 km východně od Tarragony.

Akvadukt Pont del Diable
Oblíbený akvadukt Ferreres kousek od Tarragony

Co dalšího musíte v Tarragoně a okolí vidět? 

Tarragona toho ale nabízí mnohem víc. Zde je několik tipů na další místa, památky a pamětihodnosti, které si při své dovolené nesmíte nechat ujít. 

 • Plaça De La Font – historické náměstí s radnicí v eklektickém stylu
 • Rambla Nova – hlavní městský bulvár s obchody, kavárnami a restauracemi, který lemují honosné domy
 • Balcó del Mediterrani – symbolické zakončení bulváru Rambla Nova a vyhlídkové místo na útesu o výšce 23 metrů nedaleko amfiteátru, umožňuje krásný pohled na Středozemní moře
 • Portal de Sant Antoni – barokní městská brána v hradbách z roku 1737
 • El Mercat Central – městská tržnice v modernistickém stylu, v jakém tvořil například Antoni Gaudí
 • Museu d'Art Modern de Tarragona – muzeum moderního umění v historickém domě Casa Martí
 • Pobřežní pevnosti Fortí de Sant Jordi a Fortí de la Reina

Významnou část Tarragony tvoří rozlehlý přístav pro nákladní přepravu, jachty i obří turistické lodě. Jihozápadně od města u známého letoviska Salou láká k návštěvě trojice zábavních parků: PortAventura, Ferrari Land a Caribe Aquatic Park. Doslova „co by kamenem dohodil“ se od Tarragony nachází další působivé město Reus, kde je i mj. mezinárodní letiště.

Poměrně užitečná je mapa na oficiálním webu tarragonské turistické kanceláře, která obsahuje všechna místa, která byste jako turista mohl potřebovat: atrakce, památky, restaurace, nákupní centra, ubytování,... 

Tarragonská Katedrála
Místní Katedrála je jednou z nejnavštěvovanějších památek

Více o regionu Tarragony, všech památkách, atrakcích a akcích najdete na oficiálním webu tamější turistické kanceláře.

Potřebujete se zchladit? Navštivte pláž v Tarragoně

Díky své poloze u moře vám Tarragona může nabídnout i koupání v moři: necelý kilometr od centra města se nachází hlavní městská pláž jménem Platja del Miracle. 

Pláž je dobře dostupná, jak pěšky, tak hromadnou dopravou. 

Pokud si chcete užít sluníčko, plavání, jemný písek nebo nějaké plážové aktivity, rozhodně během výletu či dovolené doporučuji tuto pláž při návštěvě Tarragony nevynechat. 

Pláž v Tarragoně
Hlavní městská pláž Platja del Miracle je v docházkové vzdálenosti od centra

Pláž je dlouhá cca 500 metrů a menší nevýhodou je, že během teplých dní tu bývá relativně dost místních i turistů. Míň lidí najdete na dalších plážích, ale ty jsou od centra vzdálené několik kilometrů (zkuste třeba Cala Romana, Platja de la Savinosa nebo Platja de l'Arrabassada). 

Castells, lidské věže coby součást kulturního dědictví UNESCO

Na seznam UNESCO se Tarragona zařadila také jedinečnou kulturní tradicí – jedná se, jednoduše řečeno, o stavění lidských věží (castells). Trochu nesmysl? Inu, když se stovky nadšenců chytře propojí, můžou sestavit lidskou věž až o desítce pater, kterou by záviděli i ve špičkovém cirkusu. Každé dva roky v říjnu se tady dokonce pořádá největší světová soutěž v této podivuhodné disciplíně. Nicméně i během roku je tu spousta soutěží a přehlídek, na které se můžete přijít bezplatně podívat (seznam akcí). 

Castells
Lidské věže mají v Tarragoně dlouholetou tradici

Jakmile Tarragonu jednou navštívíte, zjistíte, že touhle aktivitou žijí malí i velcí a ve městě je spousta spolků a klubů, které tímto netradičním sportovním uměním žijí. 

Lidské věže nebo hrady
Castells, hrady nebo také lidské věže se staví v celém Katalánsku

Více o lidských věžích (castells) vám napoví i toto video

Svátky a oslavy v Tarragoně, které během roku nesmíte minout

Je libo více slavností a veselic? Doporučujeme ještě karneval v polovině února vrcholící pestrobarevným průvodem na Plaça De La Font, červencovou soutěž ohňostrojů v zátoce Punta del Miracle, srpnovou pompézní přehlídku místní kultury Sant Magí (s maskami s velkými hlavami) nebo velkolepé oslavy svátku Santa Tecla (23. září).

Svátek Sant Magi
Festival Sant Magí v Tarragoně

Jak se z Barcelony dostat do Tarragony?

Chcete-li se do Tarragony podívat při pobytu v Barceloně, máte několik možností, jak se tam vypravit. 

Vlakem: Tarragona je dostupná přímo z centra Barcelony. Jízda z nádraží Sants trvá něco přes 1 hodinu, rychlovlaky AVE a OUIGO to zvládnou za 56 minut.

Autobusem: Do Tarragony jezdí z Barcelony několik autobusových dopravců. K nejlevnějším patří společnost ALSA (ze zastávky Barcelona Nord / Estació d´Autobusos Nord), se kterou pojedete rovnou hoďku a půl.

Autem: Z Barcelony se dejte po regionální dálnici C-32 směrem na el Vendrell. Tady se komunikace napojuje na hlavní dálnici AP-7, po které dojedete až do Tarragony.


Doprava z letiště Reus do Tarragony

Nedaleko Tarragony se sice nachází mezinárodní letiště v Reus (REU), ale z Evropy tam létá jen málo leteckých společností. Většina linek sem směřuje z Anglie nebo Irska (např. Ryanair). Koukněte na můj článek o letišti a zjistěte, jaké aerolinky tam létají. Pokud nemáte přímý spoj z místa, kde právě jste, je pro návštěvu Tarragony výhodnější letět do Barcelony a z letiště nebo centra se sem dopravit např. autobusem. 

Pokud potřebujete dopravu z letište Reus do Tarragony, doporučuji:

Na obojí můžete nastoupit před letištní budovou v Reus.

Video: Dovolená v Tarragoně

Video vydá za tisíc slov – pokud si chcete o Tarragoně udělat ještě lepší obrázek, doporučuju se podívat na následující dvě videa z tohoto úžasného historického města. V něm najdete všechny památky, atrakce, známé ulice, nákupní centra, obchody a samozřejmě také moře, promenádu a pláž. Ideální na násátí té správné atmosféry, ještě předtím než tam vyrazíte na dovolenou! 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články