Cesta z barcelonského letiště do centra (aktualizace 2022)

Letiště Barcelona – El Prat

Co musíte vědět o letišti v Barceloně?

Barcelonské mezinárodní letiště (Aeropuerto de Barcelona) se nachází nedaleko městečka El Prat de Llobregat, které leží asi 20 kilometrů směrem na jih od Barcelony (mapa). Někdy se proto v případě tohoto letiště můžete setkat s označením Aeropuerto El Prat nebo Barcelona–El Prat Josep Tarradellas Airport. Letiště také najdete ve vyhledavačích jednoduše pod zkratkou BCN. 

Hned po tom madridském je barcelonské letiště druhé největší ve Španělsku a pro cestující nabízí dva terminály, ze kterých mohou cestovat do různých koutů světa. Terminály jsou od sebe vzdáleny necelé 4 kilometry a jezdí mezi nimi bezplatný shuttle bus, který trasu tam a zpět zvládne asi za 15 minut. 

Pokud se potřebujete dostat z letiště do centra Barcelony, počítejte s tím, že samotná cesta vám zabere přibližně přibližně 30 - 40 minut. Délka vždy závisí na zvoleném dopravním prostředku a aktuální hustotě provozu. 

A jakým způsobem se můžete z letiště v Barceloně dopravit do centra města? Možností je poměrně dost: metropříměstský vlakautobus městské hromadné dopravyaerobus (letištní autobus) anebo třeba taxi

Porovnání jednotlivých typů dopravy

Pozor, některé letecké společnosti vás mohou dopravit na letiště ve vzdálenější Gironě (GRO) – pokud se vás to týká, přečtěte si můj článek o tom, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony.

Jaký dopravní prostředek doporučuji pro cestu z letiště do centra? 

Níže na této stránce najdete do detailu popsané jednotlivé možnosti dopravy do centra. Abyste se v tom trochu lépe vyznali, zkusím vám výběr trochu omezit a dám vám radu na dopravní prostředek na základě mé osobní zkušenosti

Jestliže máte ubytování v centru města, nejlepší bude využít buď vlak, aerobus nebo taxi. Zkusím vysvětlit, kdy je který prostředek dobrý:

 • Vlak je super, že je levný a relativně rychlý. Můžete se u něj spolehnout na jízdní řády a nehrozí, že byste zůstali trčet někde v zácpě. Nevýhodou je, že vlak jezdí v půlhodinových intervalech, takže pokud nestihnete aktuální odjezd, musíte trčet na nástupišti dalších 30 minut. Tohle je pro mě no-go pokud cestuju s dětmi a dorazíme sem třeba v noci po dlouhém a náročném dni... Více o vlaku
 • Aerobus sice stojí o pár euro víc než vlak, ale zase na druhou stranu vás doveze do centra fakt rychle. Ale hlavně jezdí celý den v poměrně krátkých intervalech. Jediné, co musíte udělat je vylézt před terminál, udělat pár kroků k zastávce a v kteroukoliv denní či noční dobu máte jistotu, že tam nějaký aerobus bude čekat a za chvíli odjíždět (v noci jsou intervaly trochu delší než přes den...). Pokud úplně neřešíte každou korunu, jděte do aerobusu. Více o aerobusu
 • Taxi vás doveze přesně tam, kam potřebujete. Výhoda, kterou nic nepřebije. U vlaku či aerobusu budete pravděpodobně muset ještě někde přestupovat, u taxi jen nastoupíte do auta přd letiště a vystoupíte u hotelu. Jednoduché, nic neřešíte, jen samozřejmě v konečeném součtu zaplatíte nejvíc. Více o taxi

Co dělat, když dorazíte na letiště v noci? 

Dorazíte-li na letiště dorazíte fakt pozdě v noci – třeba některé nízkonákladovky mají přílet těsně před půlnocí (zdravím cestující Ryanairu :-) – máte značně limitovaný výběr: de facto můžete jet jen aerobusem (A1 / A2), nočním autobusem (N16 / N17) nebo taxíkem. Aerobusy i noční autobusy po půlnoci jezdí do města v cca 20minutových intervalech.

Teď se pojďme blíže podívat i na další dopravní prostředky, které pro cestu z letiště můžete využít. 

Jak se dostat z letiště do Barcelony? Kompletní výčet všech možností pro dopravu z letiště do centra Barcelony a zpět

Do centra Barcelony se z letiště můžete dostat následujícími dopravními prostředky – klikněte si na to, co vás zajímá:

Je Barcelona vaší přestupní stanicí? Poradím, jak se dostat na autobusové nádraží Barcelona Nord nebo vlakové nádraží Barcelona-Sants, abyste mohli dál do vnitrozemí.

Kolik stojí jízdenky?

Pokud chcete vidět ceny všech důležitých jízdenek na jednom místě, odskočte si na článek Cestování po městě.

Metro z letiště do centra Barcelony

Metro vedoucí z letiště v Barceloně do centra města je relativně nové – linka označená jako L9 Sud byla otevřena v únoru 2016 a můžete se díky ní dostat z obou barcelonských terminálů pohodlně až do centra města za nějakých 20–30 minut. Zajímavostí je, že vozy metra na této lince jsou zcela autonomní a nemají žádného řidiče. To abyste se nelekli, že první vůz nikdo neřídí... :-) 

V pracovní dny odjíždí metro z letiště každých 7 minut, o víkendech jsou intervaly trochu delší. Pro přepravu jej můžete využít denně od brzkých ranních hodin až do půlnoci, resp. i později o víkendu (viz provozní doba níže).

Narozdíl od ostatních typů dopravy tato linka metra nestaví v úplném centru města (tj. třeba stanice Pl. Espanya, Pl. Catalunya nebo Passeig de Gracia). Doporučuju vystoupit na některé ze stanic, které nabízejí přestup na navazující spoj: Europa | Fira (přestup na linku L8), Can Tries | Gornal (přestup na L10 Sud),Torrassa (přestup na L1 a L10 Sud), Collblanc (přestup na L5 a L10 Sud) nebo Zona Universitària (L3).

Všechny zastávky metra z letiště

Seznam zastávek letištního metra

Ačkoliv je metro pro dopravu z letiště do širšího centra Barcelony nejrychlejší, vždy je potřeba zvážit, jaká je vaše finální destinace a zda se vám to vyplatí i s jedním či více přestupy. Tedy pokud zrovna nemáte ubytování někde na lince tohoto metra... 

Jaký lístek potřebuji a kolik to bude stát?
Pro využití metra z letiště potřebujete speciální "letištní" lístek, tzv. airport ticket. Jeho cena je €5,15 a zakoupit jej můžete v automatu přímo na letišti, přes mobilní aplikaci nebo online na webu. S lístkem můžete přestoupit na jinou linku metra v rámci stejné stanice; přestup na jiný typ dopravy možný není. 

Na této lince tedy neplatí standardní jednorázové jízdenky barcelonského dopravního podniku nebo třeba ani výhodné jízdenky T-casual nebo T-familiar. (Více o jízdenkách v článku doprava po městě).

Na druhou stranu na této lince metra můžete využít některou z turistických karet jako třeba Hola Barcelona nebo Barcelona Card

Provozní doba metra
Pondělí–čtvrtek: od 5 hodin ráno až do půlnoci
Pátek: od 5 hodin ráno do 2 hodin v noci
Víkend: od 5 hodin v sobotu ráno, celý den až do nedělní půlnoci


Vlak z letiště do centra Barcelony

Pokud se rádi cestou koukáte z okna a nechcete být celou cestu pod zemí, mým tipem je jednoznačně příměstský vlak s označením Renfe R2 Nord. Ten je jednak levný a taky v porovnání třeba s autobusem pohodlnější. Na druhou stranu – na rozdíl třeba od metra – jsou jeho odjezdové intervaly delší: vlak z letiště jezdí dvakrát do hodiny, každých 30 minut, takže pokud vám vlak ujede, budete muset docela dlouho čekat... 

Stanice vlaku se na letišti nachází u terminálu 2 – pokud přiletíte na terminál 1 (např. odlety z Prahy s Vueling nebo ČSA), můžete se na ten druhý dopravit bezplatným letištním autobusem zelené barvy. Přímo na terminál 2 přistává z Prahy např. společnost Ryanair. 

Abyste se dostali na nástupiště, stačí dojít k východu z terminálu – těsně před opuštěním budovy po levé straně najdete eskalátory, které vás dopraví k dlouhému koridoru vedoucímu až na nástupiště. Tam si také můžete zakoupit v automatu jízdenku (doporučuji již zmíněnou T-casual). Pokud byste s nákupem měli problém, vždy je v těsné blízkosti nějaký zaměstnanec dopravního podniku v barevně označené vestě, který vám ochotně pomůže. To se hodí, protože zdejší automaty nejsou na začátku příliš pochopitelné, i když si změníte jazyk např. na angličtinu.  

Vlak Renfe na barcelonském letišti
Pohled z nástupiště při čekání na vlak Renfe, napravo je vidět koridor vedoucí od letiště.

Jaký lístek potřebuji a kolik to bude stát? 
Pro cestu můžete využít jednorázový lístek za €4,60 (4 zóny společnosti Renfe) anebo pokud chcete ušetřit, zakupte jízdenku T-casual (fakt doporučuji). S ní vás jedna jízda nejvyjde na více jak €1,5 a hlavně můžete po příjezdu do centra cestovat dále, například metrem bebo tramvají až do své cílové destinace. Více o cestování po Barceloně. 

Provozní doba vlaku
První vlak z letiště vyjíždí v 5:42, poslední v 23:38. Vlaky z letiště do centra jezdí co půl hodiny – pokud spěcháte a nechcete se někde zaseknout, zvolte raději aerobus nebo taxi. 

TIP: Odjezdy vlaků Renfe R2 z letiště do centra (a naopak) najdete na webu barcelonského letiště

Až budete z vlaku chtít vystoupit, nejblíže centra jsou stanice Estacio Sants a Passeig de Gracia, kde můžete pohodlně přestoupit na metro a pokračovat ve vaší cestě. O aktuální a příští stanici jste ve vlaku i v metru vždy informování hlášením, takže se nemusíte bát, že byste to minuli. Kromě něj tu jsou k dispozici i informační obrazovky. 

Vlak z barcelonského letiště
Příměstský vlak jedoucí z letiště do centra Barcelony - o následující stanici máte vždy přehled díky obrazovce. 

Všechny zastávky vlaku z letiště do centra Barcelony

Seznam zastávek vlaku R2 Nord z letiště v Barceloně


Autobus MHD z letiště do centra Barcelony

Autobusy městské hromadné dopravy (TMB) s číslem 46 mají zastávky před oběma terminály letištní budovy. Jedna cesta do města vás vyjde na €2,40 a jízdenku koupíte přímo od řidiče, příp. v automatu na letišti.

Cesta autobusem z letiště do centra Barcelony zabere cca 40 minut v případě odjezdu z terminálu 2; z terminálu 1 je to o 10 minut více. 

V centru doporučuji vystoupit třeba na Pl. Espanya, odkud můžete dál pokračovat metrem či jiným autobusem. Svou cestu autobusem můžete dobře naplánovat na webu TMB, kde jsou k dispozici jízdní řády, případně i seznam všech zastávek linky 46.

Osobně autobus MHD nemám moc rád – je mi nejméně pohodlný a především na jízdní řády se nedá 100 % spolehnout: párkrát se mi stalo, že vlivem hustého provozu autobus dorazil mnohem později než měl... Pro cestu z letiště je to asi OK, mně se to stalo, když jsem spěchal z centra na letadlo... :-)

Provozní doba autobusu z letiště do centra
Autobusy MHD jsou v provozu od 5:30 ráno do 23:50 večer. Autobusy jezdí v častých intervalech a zastávky najdete v prostoru před oběma terminály.

Pozor, pokud přiletíte pozdě v noci (cca po 22.00), klasické autobusy MHD jsou nahrazeny nočními spoji s čísly N17 (terminál 1) nebo N16 (terminál 2). Ty jezdí každých 20 minut až do rána a na lince platí všechny integrované jízdenky (jako třeba T-casual). Naopak tu neplatí slevové turistické karty jako Hola Barcelona nebo Barcelona Card.

Cestu autobusem můžete opět naplánovat online.


Aerobus: letištní autobus z letiště do centra Barcelony

Letištní aerobus

Pokud si chcete dopřát o chlup většího komfortu než v klasické hromadné dopravě, připojit se na Wi-Fi a být ve městě cca za 30 minut, jeďte aerobusem s číslem A1 nebo A2.

Aerobus jede přímo z letiště do centra s minimem zastávek. Autobusy staví před oběma terminály a díky jejich modré barvě je určitě neminete. 

Konečná zastávka aerobusu je na Pl. Catalunya před obchodním domem El Corte Inglés. Tedy to nejvíc centrum, kam se můžete dostat. Odkud je to jen pár kroků na metro, vlak či jiný autobus.

Jaký lístek potřebuji a kolik to bude stát?

Cena za jízdenku je €5,90, zpáteční s 9denní platností vyjde €10,20. Jízdenku můžete nakoupit online na webu nebo přímo u řidiče. 

Aerobus je provozovaný soukromou dopravní společností a proto nelze využít standardní jízdenky MHD (tj ani T-casual).

Provozní doba aerobusu
Aerobus je v provozu každý den v roce nezávisle na tom, jestli je pracovní den, víkend nebo svátek. Níže najdete provozní dobu platnou pro odjezdy z terminálu T1 s cílovou stanicí Pl. Catalunya. 

 • Od 05:35 do 07:20 jezdí každých 10 minut
 • Od 07:30 do 22:20 jezdí každých 5 minut
 • Od 22:25 do 01:05 jezdí každých 10 minut

Všechny zastávky aerobusu při cestě do centra

Seznam zastávek letištního aerobusu
Letiště (terminál T2B) → Pl. Espanya → Gran Via -  Borreli → Pl. Universitat → Pl. Catalunya


Taxi z letiště do centra Barcelony

Taxi na Barcelonském letišti

Taxi můžete chytit v podstatě kdykoliv před letištní budovou – v kteroukoliv denní či noční dobu tu najdete naštosovány desítky žlutočerných aut, která vás odvezou do centra Barcelony za cca €30–40 (minimální sazba, pod kterou se při cestě z letiště nedostanete je €20).

Pokud chcete mít dopředu někoho domluveného a znát cenu, stáhněte si aplikaci jako např. Cabify nebo Free Now. To jsou jedny z mála "mobilních taxislužeb", které ve městě fungují.

Ačkoliv je taxi nejdražší ze všech možností, někdo si rád připlatí za pohodlí a především vás taxi doveze přesně tam, kam potřebujete. A to vůbec nejrychleji ze všech výše uvedených možností. 

Narozdíl od Prahy se nemusíte bát, že by vás někdo okradl - barcelonští taxikáři jsou poctiví. Sazby taxikářů najdete jako u nás napsané přímo na autě a před nástupem se je vyplatí prostudovat.

Více o taxi a alternativních dopravcích jako Uber nebo Bolt v Barceloně najdete v článku věnovaném cestování po městě.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.