Kdo byl Antoni Gaudí? Životopis tajemného katalánského génia skýtá mnoha překvapení!

Fotografie – Antoni GaudiNení slavnějšího jména spjatého s Barcelonou, než je Antoni Gaudí. Tento geniální architekt s obří dávkou fantazie a specifickým rukopisem vtiskl během svého života městu nezaměnitelný ráz, který je patrný takřka na každém kroku.

Jak se z Gaudího stal Gaudí?

Antoni Gaudí se narodil roku 1852 v Reus u Tarragony na jihu Katalánska. Již od útlého mládí měl velmi kladný vztah k přírodě a ve škole vynikal hlavně v geometrii.

Dost možná to byly právě tyto dvě věci, které ovlivnily jeho budoucnost a darovaly mu specifický způsob vidění světa.

Gaudí se roku 1869 společně s bratrem přesunul ze svého rodného města do Barcelony a zde začal studovat na přírodovědecké fakultě. Již během studií jej uchvátila architektura, proto po složení všech předepsaných zkoušek na přírodovědecké fakultě pokračoval právě tam. 

Nejslavnější stavba Gaudiho: Sagrada FamiliaSagrada Família, nejslavnější Gaudiho dílo v Barceloně

Za naprosto klíčový okamžik Gaudího života se dá považovat jeho setkání s movitým průmyslníkem Eusebi Güellem, který se stal jeho mecenášem a za jehož přispění vznikla většina jeho známých děl. Z těch můžeme jmenovat například Palác Güell nebo Park Güell.

Gaudí si s Güellem už na začátku dlouholeté spolupráce padli do oka a brzy se z nich stali velmi blízcí přátelé na několik desítek let. Během té doby Güell Gaudimu pomáhal finančně i zprostředkováním architektonických zakázek.

Gaudího stopa na seznamu UNESCO

Celkem sedm Gaudího výtvorů se od roku 1984 dostalo na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Chcete-li je navštívit, pořiďte si kartu Barcelona Card Modernista a můžete docela dost peněz ušetřit!

  1. Casa Vicens v letech 1884–1885
  2. Palác Güell (Palau Güell) v letech 1885–1889
  3. Krypta v kolonii Güell v letech 1898–1916
  4. Casa Batlló v letech 1905–1907
  5. Casa Milà (La Pedrera) v letech 1905–1907
  6. Park Güell v letech 1900–1914
  7. Sagrada Família -  stavba trvá od roku 1884

Přečtěte si více v mém článku 9 Gaudiho staveb, které musíte v Barceloně vidět

Stejně jako většina geniálních umělců, i Gaudí skončil ve své době málem zapomenut – zemřel v červnu 1926 ve věku 73 let, když jej srazila tramvaj. Po této nehodě se ocitl v nemocnici pro chudé, jelikož známého architekta nikdo nepoznal a až po třech dnech, v době, kdy se Gaudí odebral na milost boží, vyšlo najevo, že to byl on.

Casa Batlló, Gaudiho dům s balkóny připomínající drakyCasa Batlló, Gaudiho dům s balkóny připomínající draky

Gaudiho styl jen tak nepřehlédnete!

Gaudiho styl a tvorbu nejlépe vystihuje výrok, který jednou pronsel: „Přímka patří člověku, křivka Bohu.“ Právě proto všechna jeho díla vypadají jak z jiného světa a vy na ně na začátku jen budete koukat s otevřenou pusou...

Moje top 4 Gaudího stavby v Barceloně

Jestli chcete alespoň trochu navnímat Gaudiho nezaměnitelný styl, zde je moje doporučení na z mého pohledu top 4 nejzajímavější stavby pro turisty: 

  1. Sagrada Família – tady není o čem diskutovat, Gaudího masterpiece! 
  2. Casa Milà – nezvyklý dům s oblými tvary a spoustou detailů
  3. Casa Batlló – "dům draka" s fasádou plnou Gaudího mozaik
  4. Casa Vicens – vůbec první a ne příliš známá Gaudiho stavba, díky které si uvědomíte, jak se architektův styl během let vyvinul

Génius tohoto architekta spočívá především v jeho inovativním přístupu k designu a technologiím, který je dám tím odkud přišel a co vystudoval. Ve své tvorbě se snažil propojovat inženýrství reprezentované neomylnou logiku spolu s nevídanou imaginací vycházející především z přírody a světa okolo nás. 

Ikonické komínky v Casa MilàGaudi miloval organické tvary a často se inspiroval v přírodě

Jeho stavby jsou často postaveny s použitím kombinace železobetonu a přírodních materiálů, jako je kámen a keramika, což jsou prostředky díky kterým dosahoval organických tvarů a struktur.

Fasády jeho staveb jsou často zdobeny výraznými reliéfy, které připomínají nejrůznější přírodní motivy. Charakteristické jsou pro Gaudího mozaiky, díky čemuž jsou jeho díla nesmírně vizuálně bohatá. Ty jsou ale vzhledem k oblým tvarům jeho staveb odlišné od toho, co znali všichni předtím. Gaudiho styl byl unikátní v tom, že používal rozbité dlaždičky, sklo nebo keramické střepy. Ty navíc často pocházely z jiných staveb a o Gaudím se proslýchalo, že je sbíral po nocích z odpadků. Pro tento styl se vžilo označení trencadís (z katalánského trencar = rozbít).

Jestli je nějaký další prvek, který Gaudiho styl charakterizuje, tak to jsou mozaiky. 

Zvláštní pozornost věnoval Gaudi také osvětlení, protože si byl vědom toho, jak velký vliv může hrát světlo na vyznění jeho staveb – ať už zvenku nebo zevnitř. Každý detail v jeho díle má svůj význam a slouží estetickému i funkčnímu účelu.

Světlo a stín v Sagrada FamíliaBarevně zdobená Sagrada Família vynikne nejvíc při tzv. zlaté hodince, kdy světlo proniká přes okna a zdobené vitráže

Ačkoliv Gaudího díla vznikala v době modernismu, někteří historici jej právě díky osobitému stylu řadí do samostatné skupiny. Ať už je tomu jakkoliv, nemůže se mu upřít, že se jedná o jednoho z nejgeniálnějších architektů všech dob.

Milujete architekturu a chcete vidět ty nejlepší stavby?

Můj tip, jak ušetřit: Pokud byste chtěli navštívit Gaudího památky (a další architektonické skvosty v Barceloně), doporučuju omrknout kartu Barcelona Card Modernista. S tou získáte za výhodnou cenu vstup do 10 skvělých památek a neomezené využití hromadné dopravy ve městě.

Jeho přínos nejenom španělské, ale i celosvětové architektonické obci je neoddiskutovatelný. Jen díky němu má Barcelona svébytný styl a genius loci. A i když architektuře zrovna neholdujete, zcela určitě při prohlídce barcelonských památek nesmíte minout alespoň jeho nejslavnější dílo: chrám svaté rodiny neboli Sagrada Familia. Bez toho by vaše návštěva města nemohla být kompletn! 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.

💥 Nejnovější články