Oslavy La Mercè 2023 v Barceloně – co to je a kdy se to pořádá a proč to musíte vidět?

La Mercè je bez přehánění nejoblíbenější slavností v Barceloně. Horké léto ve městě pomalu odeznívá a všichni obyvatelé místních čtvrtí (barrios) se v druhé polovině září sejdou v ulicích k příležitosti oslav patronky města. A tohle několikadenní veselí je často skvělou příležitostí pro turisty, jak nahlédnout do místní katalánské kultury a dozvědět se něco víc o jejich historii. 

Obří sochy na festivalu La Mercè
Tradiční zahájení festivalu La Mercè

A na co všechno se během zářijového festivalu La Mercè můžete těšit? Tyto každoroční pouliční radovánky zahrnují nejrůznější přehlídky, taneční vystoupení, průvody, živé hrady, hudební vystoupení nebo třeba vizuálně přitažlivé ohňostroje a světelné shows po celém městě

Kdy se festival La Mercè koná v roce 2023?

Letošní oslavy La Mercè jsou v termínu 22. – 25. září 2023. Datum festivalu není každý rok stejné, ale většinou se v září odehrává někdy okolo těchto dní. Pokud v tu dobu budete ve městě, rozhodně koukněte na bohatý program a něco si z něj vyberte! 

Přehlídka zvířat, beast parade.
Součástí oslav je i tzv. Beast Parade, tedy přehlídka zvířat z jednotlivých městských čtvrtí

Program festivalu La Mercè 2023 (výběr)

V rámci festivalu se toho děje opravdu hodně. Níže nabízím výběr hlavních událostí na první den oslav, pátek 22. září 2023. V celkovém součtu na účastníky festivalu čeká každý den více jak 100 různých událostí, které jsou rozesety všemožně po městě. Určitě doporučuju nastudovat kompletní program, viz níže. 

 • 19:00 – 19:50: Zahajovací průvod (Palau de la Virreina)
 • 19:00 – 20:40: Inaugurační přehlídka tanců sardana (Aviguda de la Catedral)
 • 20:00: Oficiální zahájení festivalu La Mercè 2023 (La Plaça de Sant Jaume)
 • 22:00: Beast Parade – "zvířecí" průvod městem, kde narazíte třeba na draky, ďábly či jiná mytologická stvoření (Plaça Comercial)

Kompletní program najdete na oficiálním webu

Lidské hrady (castells)Tradiční přehlídka lidských hradů (castells) v rámci oslav La Mercè

Na jaké aktivity se během oslav můžete těšit?

Jak jsem zmiňoval, program oslav La Mercè bývá každoročně hodně nabitý! Vedle koncertů a jiných hudebních vystoupení se můžete těšit například na: 

 • Lidské hrady (castells) – nesmírně atraktivní podívaná, kdy na sebe vyleze několik sportovců, aby vytvořili vysokou lidskou věž. Ta má být symbolem jednoty obyvatel města a v rámci La Mercè na ně můžete nějčastěji narazit před radnicí a katalánským vládním palácem na Plaça de Sant Jaume; hlavní vystoupení proběhne 24. září od 13:00. 
 • Taneční vystoupení (sardana) – tradičním katalánským lidovým tancem je sardana. Při něm jsou tanečníci v kruhu a za zvuků flétny, bubnů či jiných nástrojů jej postupně zvětšují a zmenšují. Vystoupení souborů tančících sardanu můžete během festivalu vidět 24. září od 13:00 u Katedrály na Aviguda de la Cathedral, příp ten samý den od 18:00 na Pl. de la Mercè.

Tanec sardana
Tradiční tance sardana ůžete často vidět u barcelonské Katedrály

 • Correfoc (běh s ohněm) – někteří tuhle tradici milují, jiní ji zatracují. Barcelonský běh s ohněm je pro všechny, kdo mají pro strach uděláno. O co jde? Jakmile padne na město tma, rozsvítí jej skupinky strašidelně vypadajících lidí v kostýmech ďáblů, démonů či jiných monster. Ti za zvuku bubnů či jiných hudebních nástrojů pobíhají ulicemi s nejrůznějšími rachejtlemi, petardami nebo dělobuchy. Pokud se na correfoc vydáte, rozhodně dbejte zvýšené opatrnosti (především pak s dětmi). Doporučením je taky mít oblečení, které vás kompletně zakryje a ideálně mít i nějakou ochranu sluchu. Ohňové shows můžete během La Mercè letos sledovat v sobotu 23. září od 20:00 na Pg. de Gràcia (na stejném místě je ten samý den od 18:00 i dětský běh s ohněm). 
 • Průvody a výstavy obrů – k festivalům v Barceloně patří i obří sochy nejrůznějších postav (gegants). Ty během festivalu můžete obdivovat během tanečního průvodu (sobota, 23. září ve 20:00, start na Pg. de Gràcia) anebo třeba na samostatné výstavě, která je otevřena každý den od 10:00 v Centre d'Estudis i Recursos Culturals (Carrer de Montalegre, 7)
 • Události pro rodiny s dětmi: budete-li během La Mercè v Barceloně s dětmi, vytáhněte je ven do některého z muzeí (viz dále) nebo třeba na workshop, během kterého se seznámí s cirkusovým uměním (Quina Gràcia. Circus Workshops) nebo třeba stavbu markodrapů z papíru (Cosmopolis)

Cirkusový workshop pro děti
Cirkusový workshop pro děti v Barceloně v rámci oslav La Mercè

 • Návštěvy muzeí a galerií zadarmo nebo se slevou: zatímco v jiné dny musíte platit, během La Mercè to máte zadarmo. Řeč je o nejrůznějších muzeích, galeriích či jiných kulturních místech, která můžete během oslav navštívit. Bez placení se tak podívat třeba do Sagrada Família, Picassova muzea, Španělské vesnice, Cosmocaixy a několika desítek dalších míst. V podstatě každé muzeum, které vzniklo z veřejných peněz, je možné během La Mercè navštívit a nic za to neplatit. (A některé soukromé atrakce vám alespoň po dobu konání oslav nabídnou na vstup slevu, to je třeba případ akvária nebo Mirador Torre Glòries).
Můj tip: Rádi byste během La Mercè navštivili nějaké muzeum bez placení? Koukněte na můj seznam muzeí, která jsou zdarma nebo se slevou.
 • Pyromusical je slavnostní zakončení celého několikadenního veselí, kdy se propojí jednotlivé čtvrti, vystupující a stejně tak i umělecké směry do jedné, téměř půl hodiny dlouhé show. Za tou se vypravte v pondělí 25. září ve 22:00 na úpatí kopce Montjuic, pod Národní palác (Avinguda de la Reina Maria Cristina, 1). Připravte se na velkolepé představení, kdy se noční obloha Barcelony rozzáří ohňostroji, světly a ke všeobecnému veselí tu bude hrát epická hudba, která tu nevšední podívanou doprovodí. 

Pyromusical v Barceloně
Velkolepý Pyromusical je slavnostním zakončením celého festivalového veselení v Barceloně

Kde se festival odehrává?

Do festivalu se každoročně zapojují všechny části města. Jedná se tak skutečně o neobyčejný zážitek, který se koná ve všech městských čtvrtích. Nemá smysl vypisovat úplně všechny lokace, protože jich je fakt hodně a najdete je popsané na oficiální webu festivalu – raději zmíním ta hlavní místa, kde budou ty nejlepší a divácky nejatraktivnější události a vystoupení. 

Běh s ohněm (correfoc) v Barceloně
Populární a vizuálně atraktivní večerní aktivitou je tzv. correfoc, běh s ohni

Seznam hlavních míst, kde se La Mercè odehrává

 • Plaça de Sant Jaume (mapa): toto náměstí v Gotické čtvrti má velký historický význam pro Barcelonu a její historii. Tradičně je jedním z nejdůležitějších ve městě, protože jde o centrum politického a kulturního dění a proto se zde také koná zahájení celého festivalu La Mercè, bývají tu lidské vystoupení lidských hradů (castellers) a někdy i oslavy ohně (correfoc).

 • Plaça Catalunya (mapa): hlavní katalánské náměstí nacházející se v samotném centru města díky své strategické poloze během La Marcè hostí různá kulturní a pouliční vystoupení, koncerty a jiné události. Kousek od něj je i Passeig de Gràcia, kde třeba letos můžete pozorovat běhy s ohněm. 

 • Plaça de la Mercè (mapa): tohle náměstí ve čtvrti El Born pojmenované po patronce festivalu každoročně během La Mercè hostí především taneční vystoupení, hudební koncerty či jiné kulturní události. Letos zde na vás čekají taneční soubory, které vám předvedou tradiční katalánský lidový tanec, sardanu. 

 • Pla de la Seu (mapa): Oblíbené náměstí nedaleko Katedrály je obklopeno několika kavárnami a obchody. Jedná se o ideální místo, když chcete pozorovat stavbu lidských hradů nebo vystoupení tance sardana – během La Mercè (ale i mimo něj) se na tomhle místě tradičně scházejí soubory, které se castells i sardaně věnují. 

 • Kopec Montjuïc (mapa): vyrazte ke zdejší pevnosti na kopec Montjuïc, kde si můžete užít skvělé výhledy na město, zažít kulturní a hudební vystoupení a především večer pak pozorovat ohňostroje, ohňová a světelná představení. Toto je určitě skvělé místo na pozorování závěrečného festivalového ohňostroje Pyromusical.

Tanec s holemi
Vystoupení souboru provozující tanec s holemi (viz video). 

Jak oslavy La Mercè vznikly? 

Oslava a všechny akce v rámci La Mercè vznikly jako pocta patronce Barcelony, Panně Marii Milosrdné (Verge de la Mercè).

Ta se podle pověsti zjevila třem zoufalým kněžím plujícím v po moři. Ti se modlili, aby se vyhnuli nadcházející bouři a jejich loď zdárně zakotvila v barcelonském přístavu. Během modlitby se jim prý zjevila právě Panna Marie Milosrdná a slíbila jim, že je během jejich plavby ochrání. Tak se i stalo a oni se v pořádku dopravili domů.

Průvod obrů v Barceloně
Průvod obrů v Barceloně (Gegants de la Ciutat)

Druhou událostí spojenou s jejím zjevením byly povodně epidemie cholery v roce 1868. Barcelona dlouho bojovala s nákazou a když se začalo vše lepšit a ustupovat, lidé věřili, že to byla opět Panna Maria Milosrdná, kdo sužovanému městu přispěchal na pomoc.

Je to pravda? Kdo ví...

Podstatné je to, že zhruba někdy od té doby obyvatelé Barcelony každoročně oslavují La Mercè a i když byl prapůvod oslav v době svého vzniku náboženský, dnes se jedná o velký, světský festival, kterého se účastní všichni místní lidé bez rozdílu věku, přesvědčení nebo vyznání.

Budete-li tedy kdykoliv v druhé polovině září v Barceloně, určitě se La Mercè zúčastněte, stojí to za to!

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články