Vyhledáváte jídlo bez lepku? Poradím, jaké jsou nejlepší bezlepkové restaurace, cukrárny a pekárny v Barceloně

Barcelona je městem, ve kterém si přijde na své každý milovník dobrého jídla. Od úžasných tapas, přes chutnou paellu až po mistrovská díla z mořských plodů – zde se scházejí chutě z celého světa. Co ale dělat, když speciální stravovací požadavky nebo dietu? Ani tady vás Barcelona nenechá na holičkách! 

Bezlepková kavárna Gula Sana v Barceloně
Gula Sana Gluten Free Café v Barceloně má krásný vchod ozdobený kytkami

Ve městě je spousta skvělých restaurací, ve kterých se můžete najíst, i když jste vegetarián, vegan anebo se prostě z nějakého důvodu vyhýbáte potravinám bez lepku.

A právě o posledně jmenované kategorii jídel bude tento článek: podíváme se spolu na ty nejlepší bezlepkové restaurace, cukrárny a pekárny v Barceloně a poradím vám, jak se najíst chutně, s radostí a bez obav. 

Jaká tradiční jídla si v Barceloně dát, když se chcete vyhnout lepku? 

Myslím, že španělská kuchyně je poměrně vstřícná ke všem, co mají nějaké dietní omezení. Spousta – i tradičních jídel – je vhodná i pro ty, kteří se snaží vyhnout nějakým konkrétním potravinám či surovinám. 

Vyrazíte-li v Barceloně do klasické restaurace a budete-li na pochybách jaké tradiční jídlo můžete ochutnat, níže uvádím několik tipů pro inspiraci, pokud se snažíte jíst bez lepku:

 • paella – tradiční paella neobsahuje lepek; v základu je v jídle rýže, olivový olej, cibule, česnek, rajčata, šafrán, paprika a různé druhy masa a zeleniny.
 • tapas – vyrazíte-li na tapas nebo pintxos, spousta z těchto malých pochoutek lepek v sobě také nemá (olivy, sýry, šunky,...)
 • gazpacho – studená rajčatová polévka je ve Španělsku také bezlepková (avšak pozor na krutony!)
 • tortilla de patatas – španělská tortilla je z brambor, oleje, vajíček a cibule a pokud jste celiak, tak ani tady se o svoje zdraví bát nemusíte
 • patatas bravas – smažené brambory se slanou omáčkou anebo majonézou (jen pozor u omáčky – raději zeptejte z čeho pochází)
 • ze sladkých dezertů můžete vyzkoušet třeba katalánský krém (crema catalana). Ten bývá z mléka, žloutků, cukru, škrobu a vanilky. Pro další dezerty – jako jsou třeba křupavé churros – ale raději vyrazte do podniku, které se specializuje na bezlepkové dobroty anebo má bezlepkovou variantu v nabídce (např. Chök, viz dále doporučené restaurace a kavárny)

Symbol pro bezlepková jídla (gluten free)Těch jídel je ale mnohem více.

Nebudete-li si s něčím jisti, stačí se zeptat obsluhy.

Důležité je pro vás znát následující spojení: "sin gluten" (španělsky) nebo "sense gluten" (katalánsky) – tedy bez lepku.

Takto najdete označené všechna jídla nebo podniky, které jsou vhodné v Barceloně pro celiaky. Případně můžete hledat zavedené grafické označení přeškrtlého klasu nebo písmen GF u jídla v restauračním menu.

Bezlepková pizza v Messie Pizza v Barceloně
Skvělou bezlepkovou pizzu a těstoviny (či jiné italské pokrmy) si můžete dát v barcelonské restauraci Messié Gluten Free

Moje doporučení: Nejlepší bezlepkové restaurace a kavárny v Barceloně

Hledáte-li doporučení na ty nejlepší restaurace, kavárny či jiné podniky servírující bezlepkové pochutiny, koukněte na tipy níže.

Jedná se o místa, která jsem sám navštívil nebo mi byla doporučena čtenáři. Pokud máte svůj vlastní tip na dobré místo pro celiaky, napište mi! 

Bezlepkové restaurace v Barceloně

 • Messié Pizza Gluten Free (mapa) – opravdu výborná bezlepková pizzerie, kde mají v nabídce i hodně bezlepkových piv (pokud by nebylo místo, vyrazte do nedaleké Grosso Napoletano Senza Glutine (mapa), kde mají podle mnohých tu nejlepší pizzu bez lepku na světě – sám jsem tam ještě nebyl, takže nedokážu posoudit...)
 • En Ville (mapa) – dobrá fine-dining restaurace ve čtvrti El Raval, která má bezlepkové menu a nabízí tradiční španělská jídla v moderním hávu
 • Flax and Kale (mapa) – další z dnes již zavedených restaurací, které se vydaly alternativní cestou. Jedná se sice primárně o vegan podnik, ale obsluha je informovaná a verze jídel bez lepku nejsou problém. 
 • Gula Sana (mapa) – bezlepkové bistro na snídani, brunch nebo něco rychlého k snědku a dobrou kávu, džusy nebo bezlepkové pivo
 • La Boquería – ve známé tržnici La Boquería se v Barceloně najedí i celiaci: k dispozici je několik stánků, kde si můžete dát bezlepkové empanadas nebo sladké makronky. 
 • A Vocados Gluten Free (mapa) – tenhle podnik sám sebe tituluje jako "nejzdravější restaurací ve městě", mají po Barceloně několik provozoven, vy ale zamiřte do té na C/ Enric Granados, 13, která je zaměřená právě na bezlepková, bezlaktózová a veganská jídla.
 • M2 Gluten Free (mapa) – další skvělé bistro kousek od centra Barcelony nabízející širokou plejádu jídel počínaje těstovinami a pizzou, přes poke bowls, falafel až po nejrůznější pochutiny a dezerty. 
 • Manioca Gluten Free (mapa) – pokud se pohybujete okolo městského parku, Manioca je dost dobrá bezlepková restaurace na oběd s rodinou nebo přáteli; vyzkoušejte jejich obědové talíře, které můžete sdílet ve více lidech
 • PÖTSTOT Gluten Free / Sin gluten (mapa) je zase jasnou volbou když se budete pohybovat okolo Passeig de Gràcia a obdivovat třeba Casa Batlló nebo Casa Milà. Tato restaurace má sice v názvu že je bez lepku, ale mají i spoustu jídel pro ty, co se vyhýbají masu nebo laktóze.
 • The Fish and Chips Shop (mapa) – pokud dostanete chuť na rybu a hranolky, zamiřte sem! Všechna jídla sice nejsou bezlepková, ale mají tu speciální nabídku jídel a nápojů pro celiaky. 

Poké z M2 Gluten Free bistra
M2 Gluten Free bistro je super na rychlý oběd nebo na jídlo, které si vezmete s sebou; na fotce jejich úžasné poké

Bezlepkové cukrárny a pekárny v Barceloně

 • Chök the Chocolate Kitchen (mapa) – prověřená klasika ve čtvrti Raval nabízí fakt hodně sladkostí, které uspokojí i ty, co lepek jedí, garantuji!
 • Hanai Vegana - Gluten Free & Vegan Bakery (mapa) – bez pochyb jedno z nejlepších pekařství v Barceloně, které se zaměřují na celiaky a vegany. Nabízejí slané i sladké pečivo a dezerty. Jakmile ochutnáte jejich donuty, nebudete už chtít žádné jiné!
 • La Browneria Gluten Free (mapa) – tahle zastávka na C/ de Girona je nutnost pro všechny, kteří milují brownies – už jen při pohledu na jejich Instagram se vám začnou sbíhat sliny na všechny ty úžasně vypadající dezerty a dobroty
 • Cøliaki (mapa) – příjemná pekárna s kavárnou v centru Barcelony, kde si můžete dát dobroty bez lepku i bez laktózy
 • Jansana Gluten Free Bakery (mapa) – dobrá bezlepková pekárna, kterou najdete v centru Barcelony; výborné jsou třeba jejich bagety, bezlepkový chleba je spíš průměrný...

Restaurace Flax & Kale v BarceloněPokud se nebojíte v jídle experimentovat, vyrazte do Flax & Kale; na fotce jejich kombinace melounu a lososa. 

Mapa: Bezlepkové restaurace a podniky v Barceloně a okolí

V Katalánsku existuje Associació de Celíacs de Catalunya, tedy asociace sdružující bezlepkové podniky, restaurace a jiná místa vhodná pro celiaky. Na webu mají užitečnou mapu, kde si jednoduše můžete vyfiltrovat třeba restaurace, kavárny nebo cukrárny, které nabízejí produkty bez lepku. 

Mapa bezlepkových podniků, zařízení a restaurací v Barceloně

Bezlepkové podniky, kavárny a restaurace v Barceloně – Zobrazit mapu >> 

Bezlepkové jídlo z restaurace A Vocados
Bezlepkové jídlo z restaurace A Vocados – ano, avokádo tu často hraje prim!

Mobilní aplikace Find Me Gluten Free pro všechny bez lepku

Pokud se pohybujete po Barceloně a chcete něco, co vám pomůže rychle najít bezlepkové restaurace okolo vás, doporučuji si vzít na pomoc některou z mobilních aplikací do telefonu nebo tabletu. 

Osobně mám nejraději mobilní aplikaci Find Me Gluten Free. S tou stačí povolit přístup k vašemu umístění a aplikace potom na základě polohy zobrazí praktickou mapu se seznamem restaurací v Barceloně, které vaří výhradně bezlepkově anebo alespoň mají část sortimentu bezlepkovou. 

Mobilní aplikace Find Me Gluten Free
Find Me Gluten Free – mobilní aplikace, která najde restaurace bez lepku v Barceloně (dostupná pro Android a iOS)

U každé resturace v aplikaci vidíte užitečné informace jako je třeba adresa, otevírací doba, hodnocení nebo třeba typ menu (pouze bezlepková jídla, některá jídla bez lepku atp.). Všechny tyhle informace vám pomůžou rychle najít tu pravou bezlepkovou restauraci ve městě. 

Find me Gluten Free je zdarma dostupná pro: 

(Alternativně můžete vyhledávat i bez aplikace ve webovém prohlížeči).

La Browneria – bezlepkové brownies v Barceloně
Zastávka v La Browneria je povinnost pro všechny milovníky brownies!

Další tipy pro celiaky a lidi, kteří nechtějí jíst lepek

 • Potraviny bez lepku můžete nakoupit v běžných obchodech a marketech s potravinami, jako třeba Mercadona, Carrefour nebo třeba Caprabo. Z těchto tří doporučuji právě Mercadonu, která má opravdu širokou nabídku potravin bez lepku a hlavně u většiny z nich to najdete jasně označené na obale – nemusíte trávit dlouhé minuty studiem jejich složení. 
 • Pokud budete v restauraci, která není bezlepková, většinou není problém se s obsluhou domluvit a nechat si připravit bezlepkovou variantu – stačí se nebást se zeptat
 • Skvělou možností, jak najít bezlepkové či bezlaktózové restaurace v Barceloně je použít Google Maps. Zadáním "sin gluten" do vyhledávání můžete najít nejenom restaurace ale i kavárny a cukrárny, které toto spojení mají v názvu, případně v recenzích. Jakmile vás nějaké místo zaujme, koukněte na recenze, ve kterých mimo jiné můžete i podle tohoto klířového slvoa vyhledávat. 
 • Jako nouzové řešení jídla můžete navštívit třeba jakoukoukoliv pobočku řetězce McDonalds, kde si můžete sami přes kiosek navolit jídlo v bezlepkové variantě. 
 • Spoustu dalších tipů můžete najít v článcích My GF Guide, Bezlepková Barcelona nebo Celicesty.

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články