Proč nedoporučuju kupovat letenky u Kiwi, Pelikána a dalších podobných společností...

Když dnes plánujete nákup letenky do Barcelony (či jiné světové destinace), máte desítky možností, kde nákup provést. Všechny vaše možnosti jsou doslova na jeden klik daleko a pokud s nákupem letenek nemáte nějaké zkušenosti, je docela jednoduché se v tom ztratit a špatně si vybrat. A to celé s bláhovým vědomím toho, že jste si dobře vybrali a ještě ušetřili pár stovek. 

Počkej, o čem to mluvíš? 

Nákup letenky je sice dnes natolik běžná věc jako nákup rohlíků na krámě, ale na trhu existují kromě leteckých společností také nejrůznější agentury, portály nebo zprostředkovatelé, u kterých si s pořízením letenky můžete pěkně naběhnout

O kom je řeč? 

Nejznámější je asi Kiwi nebo třeba Pelikán. Ale podobných společností na trhu operuje více. Ti všichni pouze přeprodávají letenky, ale přímo leteckou dopravu neprovozují. Pokud si přes ně letenku koupíte, v případě nějakého problému máte podstatně menší šance na nápravu než v případě oficiálního dopravce. 

Chyba, kterou odskáčete vy... 

Před časem jsem četl zkušenosti letového dispečera, který na denní bázi řeší letenky, rezervace, stížnosti a jiná podobná témata. Ve svém textu se podělil o to, jaké chyby se v letecké dopravě při rezervacích letenek často řeší: 

"Letenku lze špatně vystavit, nezobrazí se korektně v systému, vypadá jako nezaplacená, není v systému vůbec, na špatné jméno (viděl jsem letenku na jméno Jana Zlatá, jenže paní byla Nováková, inu...). Často i na jiný den, omylem plus minus rok."

Podle něj se 2–3 lidi na každém letu dostanou do výše popsaných trablí. 

A v případě, že je letenka nakoupena napřímo u letecké společnosti, dá se 99 % všech případů vyřešit na letišti. Jsou na to zvyklí, vědí, komu se ozvat, mají na to procesy a postupy. 

Pokud budete patřit mezi "šťastlivce", kteří si letenku nakoupili přes agenturu či jinou třetí stranu, rychlé nápravy se na letišti nedovoláte. Budete odkázáni na prodejce, protože jen on vám bude moci poskytnout více informací a sjednat nápravu. 

A to je právě kámen úrazu pro spoustu těchto lidí: v omezeném čase, který před odletem máte, se problém nemusí stihnout vyřešit. 

A vy tak v nejhorším případě vůbec neodletíte do vysněné dovolenkové destinace. 

A ten důvod může být tak banální jako že se třeba nedovoláte na zákaznickou linku prodejce nebo se nebudete schopni v rozumném čase na všem domluvit. Samozřejmě všechna čest výjimkám z řad klasických IATA agentur. Sem spadají například firmy jako Air Marine, Asiana/Letuška.cz, Fly United, OK Tours nebo Student Agency. U těch se v případě problému pomoci dovoláte. 

Letecká společnost se o vás v případě problému postará, agentura ne

Agentury typu Kiwi vám většinou jen prodají letenky a nic dalšího neřeší. Vzdávají se veškeré odpovědnosti, pokud by se po cestě něco pokazilo. Tohle může být časovaná bomba především na dlouhých letech. 

Koupili jste si přes ně let s přestupem a jednotlivé aerolinky mezi sebou běžně nespolupracují? Pokud vše půjde podle plánu, můžete být happy. Jakmile se ale jeden let zpozdí a druhý vám kvůli tomu uletí, jste nahraní.

Agentury při honbě za co nejnižší cenou bookují lety jako jednotlivé cesty. 

Když se pak něco pokazí, jste pro aerolinku jako člověk se 2 letenkami. Když vám uletí letadlo, nedovoláte se bezplatného přebookování, nemáte nárok na občerstvení, ubytování a často je problém dostat i v nějakém rozumném čase zákonnou kompenzaci za zpožděný či zrušený let (např. Kiwi si do podmínek na vrácení peněz dává až 6 měsíců).

Bookujte přímo na webech aerolinek

Počet společností, které létají z Prahy nebo Vídně do Barcelony je omezený. Tahle trasa je krátká a není nijak komplikovaná. Fakt mi nedává smysl do toho tahat prostředníka. 

Proto pokud se bavíme o cestě do Barcelony, vždycky doporučuju provádět rezervaci a nákup letenky přímo na webu konkrétní letecké společnosti. 

Bude se vám líp spát. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články