Dalího muzeum ve Figueres (Španělsko): Největší surrealistická stavba na světě, která vám vyrazí dech

Katalánsko, potažmo celé Španělsko, vždy mělo spoustu geniálních umělců. Jedním z nich je i Salvador Dalí, jehož díla jsou podstatně známější ve světě než v jeho domovině. V tomto článku se podíváme na Divadelní muzeum Salvadora Dalího (Dalí Theatre-Museum) v městečku Figueres na severu Španělska. To je po muzeu Prado v Madridu druhým nejnavštěvovanějším muzeem ve Španělsku. 

Budova Dalího muzea ve Figueres
Budova Dalího muzea ve Figueres vypadá podobně snově jako stavby od Gaudího

Pokud se do Barcelony chystáte na více dní a současně máte rádi moderní umění, tohle muzeum za mě rozhodně nesmíte minout!

Městečko Figueres, kde se Dalího muzeum nachází, je totiž ideální destinací na jednodenní výlet z Barcelony a jeho návštěva za to rozhodně stojí.

Na následujících řádcích se dozvíte nejen co všechno v muzeu uvidíte, ale také proč má ve svém názvu slovo divadlo. Poradíme samozřejmě i to, jak se do muzea dostat a kdy můžete ušetřit na vstupném.

Kdo byl Salvador Dalí?

Autoportrét Salvadora DalíhoSalvador Dalí (1904-1989) byl ikonický španělský umělec, který ohromil svět svými surrealistickými výtvory. Dalího díla jsou charakteristická snovými krajinami a jeho nejvíce rozpoznatelným kusem je obraz "Persistence paměti" s tavícími se hodinami. Dalího umění se nořilo do podvědomí a prolínalo realitu a představivost.

Dalího život byl stejně zajímavý jako jeho umění. Stal se významnou osobností surrealistického hnutí a svou výstřední osobnost přijal s plným nasazením. Během let se Dalí vyvinul v surrealistického vizionáře pracujícího s různými médii od obrazů, přes film až k módě. Právě díky tomu má nadčasový odkaz jeho díla velký vliv i na současné moderní umění.

Jak se z divadla stalo Dalího muzeum

To, co jednou bývalo ve Figueres obecním divadlem, je nyní jednou z hlavních uměleckých pých Katalánska

Původní budova divadla totiž podlehla požáru během španělské občanské války na konci 30. let 20. století a Dalí, když se po cestách světem už coby známý umělec a malíř vrátil do svého rodiště, se pak v roce 1960 rozhodl ruině vdechnout nový život. Chtěl přitom zachovat co nejvíce z původního účelu stavby.

Vstup do Dalího muzea
Hlavní vstup do Dalího muzea ve Figueres

Dalího cílem bylo návštěvníkům poskytnout jedinečný zážitek, který by doslova připomínal divadelní sen. Právě proto se budova nyní jmenuje Divadelní muzeum Salvadora Dalího neboli Teatro-Museo Dalí. Otevřeno bylo v roce 1974 a od té doby nepřestává udivovat tisíce návštěvníků ročně.

Dalího muzeum si můžete také prohlédnout v parku miniatur Catalunya en Miniatura, který naleznete pouhých 17 km od Barcelony v obci Torrelles de Llobregat. Najdete zde dokonalé modely těch nejvýznamnějších španělských staveb včetně velkolepé barcelonské katedrály Sagrada Família.

Projděte se celou tvorbou jedinečného Salvadora Dalího

Není žádným překvapením, že v tomto muzeu najdete tu nejširší sbírku Dalího děl na světě. Uvidíte exponáty z průběhu celé jeho umělecké kariéry včetně speciální sbírky šperků. Některé expozice pak vznikly přímo pro toto muzeum. Patří k nim například nádvoří se sochami, z nichž jedna je umístěna přímo na kapotě Cadillacu.

Dílo Rainy Taxi od Dalího
Rainy Taxi – dešťový cadillac se sochami na kapotě

V muzeu najdete i řadu obrazů včetně posledního Dalího díla, olejové malby s názvem Vlaštovčí ocas neboli Cola de golondrina. Jedna celá místnost je pak věnována pouze optickým iluzím a anamorfnímu umění z rukou Dalího.

Gala Placidia od Dalího
Salvador Dalí – Gala Placidia

K těm nejznámějším dílům, které zde uvidíte, patří Leda Atomica, Galatea de las Esferas nebo jedinečná olejomalba zobrazující samotného Dalího malujícího obraz podle ženy před zrcadlem. Tento obraz využívající stereoskopické geometrické postupy se nazývá – a držte se, je o fakt dlouhé :D – Dalí de espaldas pintando a Gala vista de espaldas eternizada por seis córneas virtuales provisionalmente reflejadas en seis espejos verdaderos.

Pokoj Mae West
Salvador Dalí – Pokoj Mae West

Kolik stojí návštěva Dalího muzea?

Návštěvu Dalího muzea se vyplatí naplánovat mimo hlavní sezónu letních prázdnin. V těchto měsících je totiž vstupné o pár euro dražší. I zde samozřejmě platí, že jsou k dispozici zvýhodněné ceny pro studenty a seniory starší 65 let. Vše je potřeba doložit dokumenty při návštěvě. Ušetříte také v případě, že si vstupenky koupíte předem online. Pokud tak učiníte, vyjde vás každý vstupenka o pár euro levněji.

Kde se muzeum nachází a jak se tam dostat?

Vzhledem k tomu, že městečko Figueres se nachází téměř až u hranic s Francií, doporučuju na výlet vyhradit opravdu celý den. 

Výlet z Barcelony: Pro turisty je návštěva Dalího muzea ve Figueres nejjednodušší skrze výlet organizovaný Catalunya Bus Turistic. Ti několikrát týdně vypravují ráno autobusy z centra Barcelony do Figueres. Výlet vyjde na cca 70 eur a v ceně je:

 • doprava z barcelonského nádraží Estació del Nord do Figueres a zpět
 • anglicky/španělsky/katalánsky mluvící průvodce
 • zastávka ve městě Girona s komentovanou prohlídkou (viz můj průvodce Gironou)
 • expresní vstup bez čekání do Dalího muzea a na expozici Dalí Jewels ve Figueres

Pro mladší 4 let je celý výlet zdarma.

Více informací o výletu do muzea Salvadora Dalího >>>

Vlakem nebo autobusem z Barcelony do Figueres: Do Figueres se však z Barcelony dopravíte také autobusem nebo vlakem. Já preferuji vlak, protože je pohodlnější: dopravte se hromadnou dopravou na nádraží Barcelona Sants (nebo stanice Passeig de Gracia či El Clot-Aragó), tady nastupte na některý z lokálních vlaků (označení MD / Regional) a do Figueres se s jeho pomocí dostanete za cca 2 hodiny (vyhledat jízdenky). Vlaková stanice ve Figueres (mapa) je od Dalího muzea asi 10 minut pěšky a po cestě byste měli vidět ukazatele, které vás navedou. 

Druhou možností dopravy z Barcelona Sants je vysokorychlostní vlak (označení AVANT / AVE). Ten vás do Figueres z Barcelony doveze už za 55 minut (vyhledat jízdenky). Jeho nevýhodou ale je to, že nejbližší stanice je Figueres-Vilafant (mapa) a ta je od Dalího muzea asi 20 minut pěšky (anebo můžete jet z nádraží autobusem číslo 2). Nákup lístku na vlak ddoporučuju nenechávat na poslední chvíli, ale pořídit jej online, například přes Trainline

Pokud k návštěvě Dalího muzea využijete veřejnou dopravu, v blízkosti najdete autobusové zastávky Museu Joies a Museu Dalí.

Trasu Barcelona – Figueres můžete samozřejmě absolvovat i autobusem (Sagales, linka 602, odjezd z Estácio del Nord). Ten ale nedoporučuju, protože cesta trvá bezmála 3 hodiny. 

Cesta osobním autem z Barcelony do Figueres: Pokud si do Dalího muzea vyrazíte autem z Barcelony, stačí se držet na dálnici AP7 až ke sjezdu označeným na Figueres. Památku pak najdete v samém centru města na náměstí Plaça Gala-Salvador Dalí. Jestliže se chcete vyhnout dálnici, využijte hlavní silnici Nacional II.

Hotely nedaleko Dalího muzea – kde se ubytovat při cestě do Figueres?

Figueres je stejně jako třeba Girona hezkým městem, kam můžete vyrazit vydechnout od ruchu barcelonské metropole. Město je klidnější a najdete tu spoustu příjemných kaváren a restaurací a také malé, ale hezké Staré město. Jaký hotel (potažmo jiné ubytování) ve Figueres vybrat tak, aby to nebylo daleko do Dalího muzea? 

 • Hotel Los Angeles – tento rodinný dvouhvězdičkový hotel je doslova za rohem od Dalího muzea. Jedná se o jednoduchý a vkusně zařízený hotel, každý pokoj má klimatizaci, wifi a v přízemí je dobrá restaurace s tapas a drinky. 
 • Hotel Plaza Inn – druhým hotelem nedaleko Dalího muzea je Plaza Inn. Tříhvězdičkový a dobře zařízený hotel nabízí vše, co můžete během jednoho či dvou dní ve městě potřebovat. Zajímavostí je, že hotel vznikl za přispění několika desítek místních umělců a každý pokoj je tak svým způsobem unikát. Hotel má hezkou střešní terasu, ze které je vidět samotné Dalího muzeum. 
 • Hotel Duran – posledním mým tipem na ubytování nedaleko Dalího muzea je čtyřhvězdičkový hotel Duran. Jedná se o moderní a stylový hotel cca 100 metrů od muzea.

Protože je Figueres relativně malé město (má asi 40 000 obyvatel), příjemně vás překvapí ceny ubytování: to pro dva i se snídaní ve výše zmíněných hotelích vyjde do €100, což byste například při hledání ubytování v Barceloně horko těžko našli.

Název: Divadelní muzeum Salvadora Dalího, Teatro-Museo Dalí
Adresa: Plaça Gala i Salvador Dalí, 5, Figueres (mapa)
Doprava: auto, vlak, autobus nebo jako výlet z Barcelony
Otevírací doba:

1.ledna – 30. června: 10:30 – 17:10
1. července – 31. srpna: 9:00 – 19:15
1. září – 31. prosince: 10:30 – 17:10

Otevřeno každý den kromě pondělí a státních svátků.

Vstupné:

Základní vstupné: 17 € (resp €21 v hlavní sezóně)

Snížené vstupné (studenti, senioři nad 65 let): €11 (resp. €14 v hlavní sezóně)

Uvedené ceny platí pro nákup předem online. V případě zakoupení na místě jsou všechny vstupenky o něco málo dražší.

Jednodenní výlet do Dalího muzea za €73,80 >>>

Více informací: Oficiální web

Autoři: Lucie Trinerová, Michal Acler

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články