Skvělý jednodenní výlet z Barcelony. Vypravte se do historického města Girona známého z hitu Hra o trůny

Město Girona

Hledáte skvělý jednodenní výlet z Barcelony? Město Girona je po Barceloně dalším z klenotů Španělska, který byste při svých cestách neměli opomenout.

Toto město nabízí mix kultury, historie a kulinářských zážitků. Obdivujte středověké uličky a barevné domy u řeky Onyar. A samozřejmě, nezapomeňte ochutnat místní kuchyni. Girona je autentický zážitek jen kousek od Barcelony.

Girona: Kousek historie na každém kroku – co od ní můžete čekat?

 • Girona má lehce přes 100 tisíc obyvatel a najdeme ji na samém severu Katalánska na soutoku řek Ter a Onyar.
 • V těsné blízkosti města je mezinárodní letiště Aeroport de Girona – Costa Brava.
 • Girona leží pouhých 100 km od Barcelony a vlakem jste zde za méně než 40 minut.
 • Většina staré části města je dodnes skvěle zachovalá a je často využívána k natáčení filmů a seriálů jako třeba Hra o trůny
 • Girona je stále více oblíbená mezi turisty pro své nádherné památky i dobrou dopravní dostupnost.
 • Město nabízí historickou židovskou čtvrť, která patří k nejzachovalejším na světě. Girona se totiž pyšní bohatou židovskou minulostí, žil a tvořil zde například středověký židovský myslitel Nachmanides.

Cesta ke Katedrále v Gironě

5 míst v Gironě, které rozhodně musíte navštívit

 1. Středověké opevnění
 2. Eiffelův most
 3. Katedrála Catedral de Girona
 4. Náměstí Pl. de la Independència
 5. Židovská čtvrť
Můj tip: Věnujte během návštěvy Girony čas procházce zdejšími dechberoucími uličkami. Na řadě míst možná poznáte lokace z oblíbeného seriálového hitu Hra o trůny, který se natáčel právě zde. Abyste to měli trochu jednodušší, můžete mapu s vyznačenými místy z jednotlivých epizod. 

Turistická mapa Girony ke stažení

Všechny hlavní památky města najdete vyznačené na turistické mapě, kterou si můžete jednoduše stáhnout do svého telefonu nebo počítače. 

Turistická mapa Girony
Turistická mapa Girony - klikněte pro zvětšení

Je Girovna vaší přestupní stanicí? Přečtěte si, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony

Atrakce a památky v Gironě

Památek a atrakcí k vidění je v Gironě tak akorát, aby se to dalo zvládnout za jeden den. Níže najdete několik tipů na to, co můžete ve městě navštívit. 

Středověké opevnění s krásným výhledem

Po příjezdu do Girony doporučuju den začít procházkou po středověkých hradbách, ze kterých se vám naskytne dechberoucí výhled na celé město, a především pak jeho starou čtvrť. Trasu najdete pod místním názvem Passeig de la Muralla.

Starobylé opevnění v GironěStředověké opevnění v Gironě

Procházka po těchto starobylých hradbách opevnění je jako cesta zpět v čase, kde můžete téměř slyšet šepot historie v každém kamenu. K dispozici je několik věží, bašt a brán, které můžete prozkoumat. 

Eiffelův most

Autor světoznámé Eiffelovy věže v Paříži zanechal malou stopu také v Gironě. Zde se můžete projít po mostě s názvem Pont de les Peixateries Velles, který vede přes řeku Onyar. Na první pohled poznáte jasný rukopis tohoto architekta, jelikož kovová konstrukce mostu nápadně připomíná nejznámější symbol Paříže.

Eiffelův most v GironěČervený Eiffelův most v Gironě

Zajímavost je, že most vznikl v roce 1877, ještě předtím, než byla postavena slavnější a známější Eiffelova věž.

Most je jedním z nejvýraznějších bodů města a nabízející výjimečný výhled na řeku Onyar a typické barevné domy, které lemují její břehy. Jeho křivolaká struktura a ocelová konstrukce jsou dokonalým příkladem Eiffelovy inovativní a avantgardní práce.

Můj tip: Chcete si naplánovat dlouhou procházku plnou zajímavých míst? Začněte návštěvou středověkých hradeb, poté navštivte Catedral de Girona a židovskou čtvrť. Nakonec překonejte Eiffelův most a na druhém břehu vás čeká oblast natáčecích lokací ze seriálu Hra o trůny.

Gotická katedrála Catedral de Girona

Katedrála v Gironě je posazena na vysokém kopci, a vévodí tak panoramatu celého města. Abyste se podívali dovnitř, musíte sice zdolat nekonečně dlouhé barokní schodiště, ale malebný výhled a místní atmosféra však rozhodně stojí za to.

Katedrála v GironěKatedrála v Gironě

Katedrála Panny Marie – jak se celým názvem památka oficiálně jmenuje –  je jedním z nejvýznamnějších symbolů města a mistrovským dílem architektonické krásy. Tento středověký skvost je známý pro svou impozantní gotickou loď – ta je nejširší svého druhu na světě.

Katedrála je pokladnicí uměleckých a historických klenotů, včetně nádherného románského křtitelnice a cenného Tapiseria de la Creació, tapisérie ze 11. století. 

Nekonečné schody vedoucí ke KatedráleSnad nekonečné schody vedoucí ke Katedrále

Náměstí Plaça de la Independència

Náměstí Plaça de la Independència ležící na západním břehu řeky Onyar je skutečným srdcem města! 

Náměstí Pl. de la IndependenciaNáměstí Pl. de la Independencia

Jde o jedno z nejživějších náměstí v Gironě, které je ideálním místem pro malou přestávku: Na náměstí najdete řadu kaváren, restaurací a obchodů, které vytvářejí vřelou a přívětivou atmosféru. Zde si můžete vychutnat sklenku místního vína, ochutnat tradiční katalánskou kuchyni nebo jednoduše se zastavit a sledovat korzující místňáky a turisty. 

Náměstí bylo pojmenováno na počest španělské války za nezávislost a pokud si jej projdete, všimnete si krásných neoklasicistních budov, které dodávají místu atmosféru elegance a půvabu. 

Židovská čtvrť

Nakonec nelze opomenout ani již zmiňovanou židovskou čtvrť, která vám nabídne skutečně autentický zážitek. Židé tvořili značnou část gironské populace od 10. do 15. století. Původní čtvrť se nazývá El Call stejně jako i ta v Barceloně. Označení pramení z hebrejského slova kahal překládaného jako komunita. Zapletené úzké uličky pokryté dlažebními kostkami na vás dýchnou speciální atmosférou.

Uličky v židovské čtvrti v GironěUličky v židovské čtvrti v Gironě

Dnes tu kromě úzkých, křivolakých uliček a kamenných schodů můžete třeba navštívit Muzeum Židovské historie, které nabízí poutavý pohled na život a dědictví této komunity. Procházka touto čtvrtí je jako cesta zpět v čase, plná historických tajemství a půvabu. Call je centrem staré Girony, kde se minulost a přítomnost spojují v jedinečný příběh.

Můj tip: Pokud se chcete o židovské historii dozvědět více, navštivte místní židovské muzeum Museo de Historia de los Judíos.

Které je nejlepší období pro návštěvu Girony?

Díky teplému podnebí můžete Gironu navštívit po většinu roku. Od dubna do listopadu vás zde potká teplé počasí. Pozor ale na letní měsíce, kdy se teploty mohou vyšplhat opravdu vysoko. Zajímavostí je, že nejvíce srážek bývá v Gironě v březnu a dubnu. V tomto období si tedy hlídejte předpověď počasí nebo mějte v záloze pláštěnku.

Jak se do Girony nejlépe dostat z Barcelony?

I když leží Girona od Barcelony ve vzdálenosti 100 km, obě města spojuje dráha vysokorychlostního vlaku Renfe AVANT. Díky tomuto spoji, který vás mezi oběma destinacemi dopraví za 38 minut, se z Girony stává ideální místo pro jednodenní výlet z Barcelony.

Jízdenku lze pořídit před odjezdem na hlavním vlakovém nádraží Barcelona Sants neboli Estació Sants. Pokud ale vyrážíte o víkendu, doporučujeme si jízdenky zakoupit předem, abyste měli zarezervované místo. Vlak odjíždí zhruba každých 45 minut a trasa je součástí linky pokračující až do Paříže. Jedna zpáteční jízdenka vás vyjde na zhruba 35 EUR.

Autor: Lucie Trinerová, Michal Acler

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články