Sagrada Família má hotové věže všech evangelistů

Sagrada Família, klenot barcelonské architektury z pera geniálního Antoni Gaudího je zase o něco blíž svému dokončení. K tomu by mělo sice dojít až v roce 2026, ale je vidět, že stavba se pomalými krůčky chýlí ke svému zdárnému konci. 

Dokončení věže evangelisty Matouše
Dokončování věže evangelisty Matouše se sochou torsa a hlavou člověka

Poslední zářijový týden roku 2023 totiž byla dokončena stavba všech 4 věží evangelistů, které společně tvoří tzv. tetramorf. To je původně babylonský symbol 4 znamení zvěrokruhu, které společně reprezentují základní přírodní živly: zemi, oheň, vodu a vzduch. V křesťanství se potom používá právě jako symbolika Kristových evangelistů, tedy Matouše, Marka, Lukáše a Jana (více o evangelistech a jejich symbolech). 

Sagrada Família: Věže 4 evangelistů
Ukázka soch na vrcholku věží evangelistů v Sagrada Família

V případě Sagrady je každá část tetramorfu reprezentována masívní skulpturou od sochaře jménem Xavier Medina-Campeny posazenou na vrcholku každé ze 4 věží evangelistů: 

 • věž Lukáše: okřídlená hlava býka jako znamení býka a prvek země
 • věž Marka: okřídlená hlava lva jako znamení lva a prvek ohně
 • věž Matouše: okřídlené torso člověka jako znamení vodnáře a prvek vzduchu
 • věž Jana: orel s roztaženými křídly jako znamení štíra a prvek vody
Věže Sagrada Família

Všechny věže Sagrada Família

 1. Věž Ježíše Krista (172 m)
 2. Věž Panny Marie (138 m)
 3. Věže evangelistů (135 m)
 4. Věže apoštolů (100 m)

Věže evangelistů se tyčí do výšky 135 metrů a jsou na Sagradě třetími nejvyššími věžemi po věži Ježíše Krista a Panny Marie. 

Zajímavostí je, že horní část věží včetně soch vznikala mimo samotnou stavbu, a na vrcholky bylo vše usazeno dělníky za pomocí jeřábů. 

Ve věžích Lukáše a Marka, které směřují k horám, se nachází výtahy, takže tam není moc prostoru. Na druhou stranu věže Jana a Matouše směřující k moři výtahy nemají (je tam pouze evakuační schodiště), takže je v nich mnohem více prostoru. 

Slavnostní mše k dokončení věží evangelistů

Pokud se budete 12. listopadu 2023 pohybovat v Barceloně, můžete se připojit na slavnostní mši k dokončení věží 4 evangelistů v Sagrada Família. Toho dne budou věže také poprvé nasvíceny a posléze v průběhu listopadu bude v chrámu probíhat celá spousta kulturních a duchovních událostí právě na oslavu tohoto důležitého milníku. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články