Poznejte rozlehlý kopec Montjuic a jeho památky

Montjuic je rozlehlý kopec tyčící se hned nad barcelonským přístavem. Obrovský areál nabízí množství kulturních i sportovních památek, botanické zahrady a prostor k odpočinku. Pokud byste chtěli vidět úplně všechno, co tu je, vyhradně si na to klidně celý den. 

Co vidět na kopci Montjuïc?

Památek, které na barcelonském kopci Montjuic můžete vidět, je opravdu spousta, namátkou vybírám například: 

 1. Národní muzeum katalánského umění (MNAC)
 2. Muzeum Joan Miró
 3. Zpívající fontána
 4. Pavilón Mies van der Rohe
 5. Olympijský park: stadion, muzeum a věž Torre de Calatrava
 6. Španělská vesnice (Poble Espanyol)
 7. Hrad (pevnost) Montjuic
 8. Botanické zahrady
  Bonus: Hřbitov Montjuïc

Jak se na Montjuic dostat?

Na kopec se můžete dostat několika způsoby: 

Cesta na vrchol z náměstí Placa Espana je nejoblíbenější a skýtá nejvíce atrakcí. Metrem se na něj z centra dostanete za pár minut a ihned jak vystoupíte, bude vám jasné, jakým směrem se vydat - přímo před vámi se totiž zjeví kopec s palácem nahoře (Palau Nacional), což není nic jiného než Národní muzeum katalánského umění.


Kopci dominuje palác se sbírkami národního katalánského umění

Při cestě nahoru projdete přes veletržní areál (Fira de Barcelona), pokocháte se zpívající fontánou (Fontana Magica), budete obdivovat nesčetné vodní kaskády a užívat si výhledů na město. Při cestě na vrchol se nemůžete nikde ztratit.

Barcelonský pavilon Mies van der Rohe

Milovníci architektury při cestě na vrchol nesmí (prý) minout pavilon architekta Mies van der Rohe umístěný hned za veletržními halami po pravé straně. Ale pozor na přehnaná očekávání - oficiálně se skutečně o této stavbě mluví jako o pavilonu, ale v reálu nejde o nic jiného než o pár stěn z žulového masívu. Vevnitř najdete jednu sochu, jezírko a několik křesel z ohýbané oceli.

Vstupné je sice nízké (€8), nicméně celou stavbu projdete asi za 2 minuty a poté se můžete podívat do prodejny upomínkových předmětů. Na mě osobně to působilo trochu jako Potěmkinova vesnice :) A to mám bauhaus, brněnskou vilu Tugendhat i van de Rohe rád... 

Pavilon architekta Mies van der Rohe
Obnovený pavilon architekta Mies van der Rohe

Zpívající fontána (Font Màgica)

Těsně na úpatí Montjuic se tyčí zpívající fontána, která v noci od čtvrtka do neděle nabízí neobyčejnou podívanou pro všechny příchozí. Nasvícená tryskající fontána hraje za tmy pestrými barvami a doprovázená hudbou láká turisty z širokého okolí. Tato majestátní podívaná rozhodně stojí za to. Více o fontáně najdete v samostatném článku.

Zpívající fontána

Pokud místo navštívíte ve dne, rozhodně se sem vraťte i po západu slunce - neuvěříte, jak se vše pod rouškou tmy za doprovodu hudby a světla promění. 

Olympijský park: stadion, muzeum a televizní věž

Ve svazích kopce Montjuïc se taky nachází bývalý olympijský areál (Anella Olímpica), který je mementem olympijských her v roce 1992. 

Největší připomínkou této doby je olympijský stadion (Estadi Olímpic). Jeho historie sice sahá až do roku 1929, ale největší slávy se mu dostalo až právě na začátku 90. let při mezinárodních zápoleních pod pěti barevnými kruhy. 

Stadion pojme na 55 000 diváků a až do dnešního dne je hojně využívaný, zejména pro sportovní nebo kulturní akce (jen namátkou pár jmen umělců, kteří zde vystupovali: Coldplay, Muse, AC/DC, Iron Maiden, Michael Jackson, Madonna, Metallica, Pink Floyd,...).

Olympijský stadion se taky pro sezónu 2023/2024 stane také útočištěm týmu FC Barcelona, protože v tomto období budou probíhat opravy jejich domovského Camp Nou

Na hlavní ochoz stadionu je volný vstup a ten výhled stojí za to. Součástí stadionu je i muzeum plné fotografií a jiných památných předmětů, které se vztahují k olympiádě.

Těsně vedle muzea se nepřehlednutelně do nebe tyčí telekomunikační věž Torre de Calatrava, která byla postavena také při příležitosti olympijských her pro vysílání televizního signálu. Vzhledem k její podobě asi netřeba dlouze popisovat, proč ve své době vzbuzovala hodně vášnivé emoce...

Kromě výše popsaných věcí najdete v olympijské areálu další sportovní zařízení, hřiště nebo bazény. Pro turisty je asi nejatraktivnější promenáda na Pl. d'Europa, kde je spousta odpočinkových zón, fontán nebo vodních kanálů. 

Na Montjuic vás vyveze i lanovka

Ať na Montjuic přistupujete z jakéhokoliv směru, jistě vám neuniknou rozlehlé botanické zahrady s flórou různých míst a kontinentů. V létě tu narazíte na bohaté trsy cypřišů a jiných krásných květin či tropických dřevin.

Areálem se můžete procházet, avšak zahrady lze také obdivovat z ptačí perspektivy při jízdě lanovkou. Lanovky na Montjuic vedou dvě.

Jedna vede z přístavu a dopraví vás na východní část kopce, kde se nachází krásný hotel Miramar. Ten vás uvítá udržovanými zahradami, fontánou a spoustou laviček k odpočinku. Netřeba dodávat, že i výhledy odsud stojí za to! Cena zpáteční jízdenky pro lanovku z přístavu je €16.50, jednosměrná přijde na €11. Více informací najdete na oficiálním webu lanovky.

Lanovka na Montjuïc z přístavu

I když se na Montjuic vydáte lanovkou z přístavu (Telerifico del puerto), vězte, že vás pak čeká ještě dlouhá trasa pěšky – tahle lanovka vás totiž nevyveze ani do poloviny kopce. Výstupní stanice u hotelu Miramar je totiž hodně na okraji kopce (a trochu bokem). 

Výhodou lanovky jsou hlavně výhledy, protože její kabina putuje v téměř stometrové výšce nad mořem. Rozhodně nic pro ty, kteří se bojí výšek a mají závratě. Více informací na webu lanovky.

Lanovka na Montjuïc od metra Paral-lel

Na druhou lanovku se dostanete směrem od metra Paral-lel. Odsud totiž vyjíždí pozemní lanová dráha, která vás vyveze na spodní stanici kabinkové lanovky. Pozemní lanovka je součástí integrovaného dopravního systému, takže můžete použít jakýkoliv lístek, který máte (normální jízdenka, výhodná T-casual, turistická karta Hola BCN,...). 

Cena této kabinkové lanovky na Montjuïc je €15,00 (zpáteční), resp. €10,00 pokud pořídíte pouze cestu jedním směrem (nákup pouze na pokladně). Zpáteční jízdenky na lanovku můžete zakoupit online dopředu. Více informací na webu kabinkové lanovky.

Mapa lanovky na Montjuic od stanice Paral-lel

Z lanovky je krásný výhled na celé město a cesta na vrchol trvá přibližně 10 minut. Ano, tahle lanovka vás narozdíl od té prvně jmenované doveze až nahoru!

Online nákup jízdenek na lanovku, která vás doveze až nahoru >>>

Nicméně pokud se vám nechce utrácet za lanovky, na vrchol kopce Montjuïc se dá dojít i pěšky - jen mějte na paměti, že v tomto případě cesta nahoru, projití nebo obejití pevnosti, pokochání se výhledy, svačinka a cesta zpátky dolů je záležitostí třeba na 3 nebo 4 hodiny. 


Vyšplhejte se na Montjuic a máte Barcelonu jako na dlani.

Hrad na vrcholu kopce Montjuic

Jak již bylo zmíněno, jedna z lanovek končí u Castell de Montjuic (web). Tento hrad či spíše starobylá pevnost z 18. století je dominantou jihovýchodní části kopce Montjuic. Samotné místo má hodně temnou minulost, jelikož sloužilo především jako politické vězení - na začátku 19. století se zde popravovali anarchisti, během občanské války fašisti a později i republikáni. 

Samotná pevnost, připomínající brněnské kasematy, je obehnána masívními zdmi. Z těch je úžasný výhled na město, ale především na moře, přístav a doky. Do roku 2009 fungovalo na tomto místě vojenské muzeum, ale to bylo zrušeno po předání celého objektu z rukou Ministerstva obrany městu. Památkou na toto období jsou jen obrovská děla mířící směrem na moře. 


Z vrcholu Montjuic můžete pozorovat přístav pro nákladní lodě

Pokud se chcete dovnitř pevnosti podívat, připravte si €9 na vstup, mladiství 16-29, dospělí nad 65 let pak zaplatí snížené vstupné ve výši €6. Děti do 8 let: zdarma

Více se o hradu Montjuic dozvíte v samostatném článku.

Botanické zahrady na kopci Montjuïc

Komplex rozhlehlých zahrad, které najdete na kopci Montjuïc nabízí rozmanitou flóru a spoustu prostoru pro relax. To se hodí především v letních mesíců. Větší detail najdete v mém ebooku. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články