Cestujeme po Barceloně

Možností, jak cestovat po Barceloně, je mnoho – město totiž nabízí ucelenou síť linek metra, vlaky, autobusy, tramvaje a dokonce i lanovky. Mezi spoustou míst a památek se tu také můžete dopravovat pěšky, protože centrum, známá La Rambla a přístav a pláže jsou od sebe relativně kousek. Mým tipem jsou bezesporu kola. Ale pojďme se na všechny možnosti podívat pěkně postupně. 

Jestli vás zajímá konkrétní typ dopravy, rovnou na něj odskočte:

Pokud raději koukáte na video, než čtete, připravil jsem pro vás shrnutí článku ve formě videa. Vše podstatné z videa najdete i níže v článku. 

Chození pěšky

Ačkoliv je Barcelona rozlehlé město a mohlo by se zdát, že bez nějakého přibližovadla tu nedáte ani ránu, opak je pravdou. Tedy alespoň pokud mluvíme o centru a jeho nejbližším okolí. Ostatně jak jinak byste mohli načerpat krásy této metropole, než když půjdete hezky po svých nohách, vlastním tempem?

Pokud byste chtěli projít samotné centrum pěšky, vězte, že se nejedná o nijak rozlehlou oblast – z Plaça Catalunya to máte po La Rambla do přístavu asi 15 minut, kromě toho můžete projít starou gotickou čtvrť Barri Gòtic, zastavit se na tržnici La Boqueria nebo navštívit nedaleký palác Güell, případně se vypravit opačným směrem na bulvár Passeig de Gràcia k dalším Gaudího stavbám jako Casa Batlló nebo La Pedrera. Nejužší centrum rozhodně doporučuji projít pěkně pěšky, abyste pořádně nasáli atmosféru města a víc se přiblížili místním... 

Co mě při mé první návštěvě Barcelony zaujalo, byla jakási doprávní ukázněnost, pro jiná jižanská města poněkud nezvyklá. Pokud jste někdy navštívili italská nebo chorvatská městečka plná křivolakých úzkých uliček, troubících aut a místy sebevražedných motorkářů, jistě víte o čem mluvím. Barcelona je v tomhle naprosto klidná, ulice jsou dostatečně široké, přehledné, všude dostatek chodníků nebo stezek – rozhodně se nemusíte bát o své zdraví. Navíc pokud se budete pohybovat ve čtvrtích jako např. Eixample, kde jsou ulice hezky kolmé na sebe, je téměř nemožné se ztratit.

Městská hromadná doprava v Barceloně

Nejlevnějším dopravním prostředkem v Barceloně je – zcela nečekaně – městská hromadná doprava. Díky ní se můžete krásně pohybovat všude v rámci města i mimo něj.

Pokud byste si chtěli své cesty plánovat dopředu pomocí nějaké aplikace jako je např. domácí IDOS, hned na úvod vás budu muset zklamat - nic takového zde neexistuje a bohužel ani oficiální aplikace nevyhledávají vždy nejvýhodnější cesty a spojení. Nejvíce se mi osvědčilo hledat spojení ve městě na Google Maps.

Mapa hromadné dopravy v Barceloně
Mapa hromadné dopravy v Barceloně - metro, vlaky, autobusy i tramvaje

V rámci propracovaného integrovaného dopravního systém s několika zónami můžete s tou samou jízdenkou cestovat jak metrem, autobusem, tak i třeba vlakem. A pokud si pořídíte např. jízdenku T-Casual, můžete cestovat skutečně levně. Její cena je €11,35 a můžete s ní podniknout až 8 různých cest.

Normální, jednorázová jízdenka na jednu cestu stojí €2,40.

Cestujete s dětmi?

Pokud do Barcelony cestujete s dětmi, na jízdném příliš neušetříte. Tedy pokud vašemu potomkovi nejsou méně než 4 roky – potom cestuje zdarma. V takovém případě se jako rodič musíte prokázat jeho občanským průkazem nebo pasem, kde je dítě zapsané. V případě, že má díte více jak 4 roky, musíte mu pořídit normální jízdenku. V Barceloně prostě u turistů nerozlišují dětské a dospělácké jízdné.

Výčet všech jízdenek včetně cen najdete na webu barcelonského dopravního podniku. Nicméně pokud jste v Barceloně jen jako turisti na pár dní, reálně se vám nejvíce vyplatí zmíněný lístek T-Casual nebo některá z turistických karet

Metro v Barceloně

Metro bude při vaší návštěvě Barcelony dopravní prostředek číslo jedna. Jeho hustá síť vás dostane přesně tam, kam potřebujete. Zdejší podzemka je navíc skvěle napojená na ostatní dopravní prostředky. Jen pozor, abyste se ve spleti linek různých barev neztratili – je jich tu celkem 12 a obsluhují je dvě různé dopravní společnosti!

Stanice metra najdete zaznačené na mapě viz výše. Abyste metro mohli využít, musíte projít při vstupu turniketem, kam vložíte svou jízdenku, jinak vás to dovnitř ani nepustí. Rozhodně nedoporučuji, abyste turniketem na jedno označení zkoušeli projít ve více lidech – na výstupu z metra často narazíte na revizory a nevyhnuli byste se pokutě. 

Barcelonské metro
Metro, nejlevnější doprava po Barceloně

Pokud si nebudete s něčím vědět rady, doporučujeme vyhledat na příslušné stanici informace, příp. pracovníka metra v barevné vestě. Ti se vyskytují na větších přestupových uzlech (např. na letišti ve stanici příměstského vlaku) a vždy rádi ochotně poradí. Většinou se s nimi domluvíte i anglicky. Rozhodně si s nimi promluvte, už proto, že vám zdarma poskytnou mapku barcelonské hromadné dopravy. Ty jsou i volně k dispozici ve větších stanicích metra (veškeré důležité mapy najdete i tady u mě na webu).

Označovací turniket v metru v Barceloně

Metro v pozdních nočních hodinách nejezdí, proto je nutné vyhledat autobusy či zamávat na jedno z mnoha projíždějících taxi.

Provozní doba metra

 • Pondělí až čtvrtek: od 5 hodin ráno do půlnoci
 • Pátek a den před státním svátkem: od 5 hodin ráno do 2 hodin v noci
 • Sobota: celý den od 5 hodin ráno
 • Neděle: od půlnoci do půlnoci, tj. celý den
 • Svátky (1. ledna, 24. června, 24. září a další): od 5 hodini ráno až do půlnoci
 • 24. prosinec: od 5 hodin ráno do 11 hodin večer

Více o metru v Barceloně najdete v samostatném článku.

Chcete slevy? Kupte turistické karty

Pokud víte, že budete využívat dopravních prostředků pro dopravu po Barceloně po několik dní a současně vás zajímají památky, vyplatí se koupit některou z tzv. turistických karet. Karty zajišťují nejen dopravu zdarma po městě, ale poskytují také slevy ve více než 70 muzeích, obchodech a restauračních zařízeních. Více o turistických kartách najdete v samostatném článku.

Autobusy v Barceloně

Hlavním autobusovým uzlem je náměstí Plaça Catalunya, které je ze všech stran obehnáno nástupními stanovišti různých linek paprskovitě se rozbíhajících do celé Barcelony.

Během dne jezdí autobusy velmi často, v noci operuje několik okružních linek, které vás sice dostanou na většinu míst, ovšem často to trvá dlouho (autobusy objíždějí dlouhý okruh). Spleť linek navíc může být pro turisty dosti nepřehledná.

V noci proto doporučuji vzít si taxi, které rozhodně není tak drahé jak byste čekali a doveze vás na místo určené rychle a bez problémů. Pokud pojedete tři až čtyři, vyjde vás jízdné na jednoho zhruba stejně jako autobus. Taxikáři většinou moc anglicky neumí, pokud však máte slovníček se základními španělskými slovíčky, neměla by domluva činit problém. Často také stačí říct název ulice a řidiči se zorientují bez dalších dohadů.

Tip: K nástupu do autobusu využívejte výhradně přední dveře, kde bývá označovač jízdenek. 

Obecně pokud budete ubytovaní někde v blízkém centru a okolí, autobusy moc nevyužijete, protože vše je skvěle dostupné metrem. Pro turisty mají autobusy větší smysl hlavně v noci, kdy může být přímý autobus rychlejší volba k cestě do hotelu, než metro s několika přestupy... 

Tramvaje v Barceloně

Barcelona má i dvě oddělené tramvajové trasy, na kterých operuje 6 linek označených jako T1-T6. Jejich trasy najdete opět zaznačené na mapě viz výše. V rámci pohybu po městě budete tramvaje používat spíš nárazově, jestli vůbec – opět záleží na tom, kde budete ubytovaní a kam se budete potřebovat dostat.

Vlaky v Barceloně

Součástí integrovaného dopravního systému v Barceloně jsou i vlaky. Ty budete pro pohyb po městě využívat minimálně – např. vlaková linka L7 z Pl. Catalunya se dá využít pro cestu pro návštěvu Cosmocaixy nebo Tibidaba

Vlaky jsou skvělou volbou při cestách mimo město, například pokud se budete chtít podívat do některého z přímořských letovisek jako je Calella nebo Malgrat de Mar – najdete tu častokrát hezčí a míň zalidněné pláže než ty v Barceloně.

Provozní doba vlaku (FGC - Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya)

 • Pondělí až čtvrtek: 5:45 - 0:05
 • Pátek až sobota: 5:50 h - 2:15
 • Neděle: 5:50 - 0:02

Více o cestování vlaky najdete v samostatném článku.

Turistický autobus (Bus Turístic)

Velmi chytrou a turisty vyhledávanou dopravní pomůckou v Barceloně je tzv. Bus Turístic, neboli turistický autobus s otevřenou střechou. Do něj můžete naskočit na některém z mnoha míst po městě a nechat se ovívat větrem (což je mimochodem v jinak sluncem vyhřáté parné Barceloně velmi osvěžující zážitek), poslouchat výklad k památkám v několika světových jazycích a sledovat veškeré dění pěkně z výšky.

Fotografie turistického autobusu v Barceloně

Denní jízdenka na Bus Turistic vás vyjde na cca 25 euro, dvoudenní se však vyplatí více, neboť stojí cca 35 euro. Výhodou je, že můžete vystoupit u libovolné památky a když si ji prohlédnete, stačí nastoupit do dalšího busu a vesele jet dál. Turistické busy se pohybují po třech okruzích s celkovým počtem 44 zastávek a zahrnují tak všechny památky, kterými Barcelona oplývá. Všechny tři okruhy začínají na Plaça Catalunya, ze kterého autobusy vyjíždějí. Na několika zastávkách se okruhy protínají, proto můžete trasy libovolně střídat.

Moje rada: Jízdenka na Bus Turistic se vyplatí, pokud se do Barcelony chystáte například na prodloužený víkend nebo když máte málo času na průzkum města. Autobus vás převeze od památky k památce a vytak ušetříte spoustu času. Jízdenky můžete zakoupit online se slevou 10 % oproti nákupu na místě.

Mapa turistického autobusu v Barceloně
Mapa všech tras turistického autobusu s jednotlivými zastávkami – klikněte pro zvětšení

Nejvíce památek Barcelony skýtá modrý okruh, jehož objetí trvá přibližně dvě hodiny, a který vás zaveze k většině Gaudího děl – Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Parc Güell a Sagrada Familia. Mimoto se dostanete ke kopci Tibidabo, odkud s využitím modré tramvaje (tramvia blau) můžete vyjet až nahoru a obdivovat tak krásy města z výšky. Také můžete vystoupit u bývalého královského paláce (Palau Reial), který oplývá zelení parku a kde můžete najít muzeum dekorativních umění a keramické muzeum. Pokud jste však již o několik zastávek dříve navštívili tzv. Gaudího zahrady (Parc Güell), pak vězte, že ve vás palác stejně hluboký dojem patrně nezanechá. Dále vás modrý okruh přiveze k ohromujícími fotbalovému stadionu klubu FC Barcelona.

Z modrého okruhu můžete dále plynule přestoupit na červený. Ten vám ukáže hlavní vlakové nádraží a další spíše moderní budovy a doveze vás až k další nádherné památce, jejíž kouzlo vám vezme dech. Na kopci Montjuic trůní rozlehlý palác (Palau Montjuic) ze kterého budete mít výhled na celé město a v jehož bohatých zahradách si budete připadat jako v ráji. Romantickou kulisu trošku ruší jezdící eskalátory, které mají čistě praktický účel. Kopec Montjuic skýtá také olympijský stadion a obrovskou botanickou zahradu, kde najdete floru všech částí světa. Zahradou se můžete projít či si ji prohlédnout z výšky lanovkou. Dále vás červená linka zaveze k přístavu a mořskému akváriu.

U akvária můžete také přesednout na zelenou linku, která je nejkratší a zahrnuje nejméně památek. Vyplatí se například vystoupit u parku Ciutadella a projít si ZOO či zaveslovat si v parku na lodičkách.

Hotovou lahůdkou je pak noční projížďka městem, kdy vás turistický autobus doveze k několika krásně nasvíceným památkám a svou okružní trasu zakončí u romantické svítící fontány u paláce Montjuic, jejíž obdivování je hotovou pastvou pro oči. Tuto romantickou podívanou si rozhodně nenechte ujít, nezapomeňte však na svetr, neboť na otevřené střeše autobusu bývá v noci i během teplého léta poměrně chladno. Na noční turistický autobus ale neplatí denní jízdenka – je třeba jízdenka samostatná za cca 17 euro. Noční bus bohužel jezdí jen cca třikrát v týdnu. Více informací najdete na webu Bus Turistíc.

Taxi v Barceloně

Zatímco pověst taxikářů je v Česku značně na štíru, v Barceloně se jejich služby nemusíte bát využít. Důvod je ten, že všechna vozidla taxi mají městskou vyhláškou nařízené stejné tarify, takže je úplně jedno, s kým pojedete. Navíc všechny vozy vypadají stejně - jsou černožluté. Vůbec se tedy nemusíte bát stopnout jakékoliv volné vozidlo na ulici. Pokud by se vám přecijenom zdálo, že je něco divné, nechejte si od taxikáře vyjet účtenku, než provedete platbu – všechno tam bude rozepsané. 

Jestli chcete mít jistotu vozu a vědět, kolik dopředu zaplatíte, určitě doporučuju stáhnout některou z aplikací a objednávat přes ně. Ve městě operuje například Cabify nebo MyTaxi. Uber se po několika letech z důvodu regulací musel z města stáhnout a jeho aplikace vám tu bude k ničemu. 

Oficiální ceny taxi v Barceloně pro rok 2020

Sazba za 1 km (08:00 - 20:00): €1.18
Sazba za 1 km (20:00 - 08:00): €1.41
Čekání: €22,60 / hodinu
Minimální sazba: €2.25

Orientační cenu za taxi si můžete spočítat i na webu.

Barcelonou na kole

Mým tipem a zároveň doporučením pro poznávání Barcelony je cestování na kole! Pokud nemáte ke kolům vyloženě špatný vztah, určitě to zkuste, nebudete litovat. Díky kolu nebudete na nikom a na ničem závislí a dostanete se takřka všude – v centru určitě, a pokud máte trochu fyzičku můžete se podívat i do Parc Güell či na Montjuic.

Barcelona je obecně velmi cyklisticky orientované město, což je vidět na množství cyklotras, jejichž součet přesahuje 150 km. V centru města jsou cyklostezky všude (i na všech hlavních třídách jsou pruhy pro cyklisty) a i když jedete po chodníku, lidé jsou na cyklisty zvyklí a tolerují je

Ostatně během procházek po Barceloně si dozajista velmi brzy všimnete stanovišť s červenobílými koly, na kterých se tu prohání mladí i staří, v obleku i v teplákách. Tento městský bikesharing je bohužel pro turisty zapovězen. Nicméně pokud si chcete Barcelonu vychutnat ze sedla kola, nemusíte klesat na mysli - ve městě funguje hned několik půjčoven.

Co se vyplatí zažít, je projíždka na kole podél pláží. Zvláště v dopoledních hodinách to stojí za to, kdy můžete potkat spoustu běžců, lidi na bruslích nebo rodiny s dětmi. Výhodou takové cesty je, že se dá kdekoliv zastavit, kolo zamknout (pozor, hodně se kradou i sedátka!) a vyrazit třeba se vykoupat, najíst se nebo si dát nějaký drink v některé z plážových restaurací. 

A ťeď k tomu, co vás asi nejvíce zajímá - ceny. Ty jsou relativně příznivé. Zápujčka kola na den vychází cca na €15. Samozřejmě, že kolo můžete půjčit i na mnohem kratší dobu, nicméně pokud si chcete Barcelonu skutečně užít, za den ji ani pořádně neobjedete. V jednotlivých půjčovnách se informujte o cenách a především si kolo prohlédněte před zápůjčkou. Podle mých zkušeností je kvalita nabízených kol v rámci podobné ceny značně rozdílná - od starých nevzhledných pleček až po několikarychlostní cruisery. Z osobní zkušenosti doporučuji půjčovnu jménem My Beautiful Parking, kde je vidět, že majitelé koly skutečně žijí. Seznam ostatních půjčoven najdete na webu Barcelonské bicyklové asociace.

Cestování autem po Barceloně

Poznávat Barcelonu autem je asi ta nejméně přitažlivá možnost. Provoz ve městě je velmi hustý a navíc se musíte starat o to, kde zaparkovat, kolik to bude stát atp. Tuto volbu nedoporučuji. Nejlepší je nechat auto na některém z odstavných parkovišť a naskočit na hromadnou dopravu. 

Při cestování vlastním automobilem musí mít řidič u sebe samozřejmě platný řidičský průkaz. Ve městě je maximální rychlost 50 km/h. Při cestách automobilem počítejte s možnými zácpami, které jsou zde na denním pořádku. Parkování na hlídaném parkovišti stojí asi €2 na hodinu. Více o parkování mám pak v samostatném článku.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.